Amsterdam’da, Türkiye’de hapisteki 11 bin kadına destek eylemi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da eylemi izleyin cezaevlerinde tutsak olan 11 binlerce sesi dünyaya duyuruldu.

Annelerin çocuklarının serbest bırakılması Için çağrıda Bulunan aktivistler ettik Uluslararası Baraj Platformu (Kırık Tebeşir Platformu) ettik gönüllü aktivistler Tarafından düzenlemek edilen protesto Için bisikletleriyle Amsterdam Dam Meydanı’ndaki Kraliyet binası Önünde Eylemciler Burada açıklamayı Yaptı.
Uluslararası Kırık Tebeşir Platformu (Kırık Tebeşir Platformu) basın açıklamasında seçtiğinizlara değinildi: ” 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlanır iken peki Türkiye hapishan bazı kadınlar ne durumdalar? 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Türkiye’de AKP rejiminin baskısı ile 11 bin kadın ve 780 bebek hala hapiste bulunuyor. 15 Temmuz sonrası OHAL bölgesinde tutuklanan 11 bin kadın ve 800’ün Düğünde bebeğin mağduriyetleri 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde de devam ediyor.Amsterdam’da Hollandalı aktivistler ile buradayız.

BURADAYIZ
Türkiye’de hapsedilen annelere ve kadınlara umut vermek, onlarla dayanışma içinde olduğumuzu söylemek ve yalnız olmadıklarını hatırlatmak adına bu gün Amsterdam Barajı Meydanı Özgürlük meydanındayız. Hapishanelerdeki kadın ve anneleri güçlendirecek, sevgi ve umut dolu bir eylem için buradayız. Hapishanedeki kadınlara umut vermek ve güçlendirmek için, sivil toplum kuruluşlarına af örgütü, insan hakları örgütleri vb. Kurumlara çağrıda bulunmak istiyoruz.

Amsterdam’dayız. Amsterdam’dayız. 11 BİN KADIN HAPİSTE Türkiye, gazetelerin belki de daha fazla şeyler için bir cehenneme değiştirebilir durumda.

KADIN HAKLARI SIRALAMASINDA TÜRKİYE SON SIRALARDA
Mevcut fiili durumun ötesinde kadınlara yönelik yaklaşım için lütfen çok ciddi bir sorun olduğu görülüyor. ABD’de 91, ABD’de 91, Almanya’da yüzde 92, Lübnan’da yüzde 72, Hindistan’da yüzde 71, İsrail ‘de yüzde 69, Gana’da yüzde 65, Pakistan’da yüzde 64, Tanzanya’da yüzde 61, Japonya’da yüzde 60, Rusya’da yüzde 58, Nijerya’da yüzde 54 iken Türkiye’de bu oran ancak yüzde 48 ‘bulabiliyor. Türkiye’nin gerisinde ise yüzde 42 ile Uganda, yüzde 31 ile Burkina Faso gibi ülkeler yer alıyor.

KADIN BARIŞ VE GÜVENLİK ENDEKSİ SIRALAMASINDA TÜRKİYE 153 ÜLKE ARASINDA 105 SIRADA
Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün dünya nüfusunun yüz 98’ini barındıran 153 ülkeyi düşünüyorum “Kadın, Barış ve Güvenlik Hizmeti” de kullandığınız bu acıklı şablon teyit ediyor. Söz konusu endekse göre, Türkiye, Çin’in (87.) ve Suudi Arabistan’ın (99.) safra çok gerisine düşerek altında ancak 105. sırada yer bulabiliyor.

TÜRKİYE’DE AYRIMCILIK SAFHADA HADI Türkiye
kadınlara yönelik kötü muamele ve ayrımcılık içindir iş yaşamında da karşılık buluyor. Yeni Zelanda’da, tam olarak işlerde çalışan erkekler aynı işte aynı şartlarda çalışan kadınlardan sadece yüzde 5,6 oranında fazla ücret alırken ve bu konudaki OECD ülkeleri yüzde 15,3 iken, bu fark Türkiye’de yüzde 20’yi aşıyor.

OECD VERİLERİNE GÖRE TÜRKİYE 67,8 ORANLA ÇOK GERİDE
Erdoğan, Türkiye, OECD ortalamasının (yüzde 68,9) gerisinde olduğu. Yeni Zelanda’yı, yüzde 88,7 ile Kanada, yüzde 87,5 ile ABD takip ediyor. Türkiye ise yüzde 67,8 ile oldukça gerilerde kalıyor.
15 Temmuz 2016’dan bu yana, Türkiye’nin zaten yıpranan demokratik mekanizmaları, rejim yönetiminin tüm siyasi muhaliflere ve eleştirmenlere toplu olarak zulmetmesi nedeniyle çöküşün eşiğine geldi. 2016’daki başarısız darbe girişiminin ardından, “terörizmi yok etme” adı altında yüz binlerce masum insanı işten çıkardı, göz altına aldı, tutukladı ve işkence yaptı.
Hükümetin bu ağır zulmü, bebekleri ve çocukları ile birlikte olanlardır.Kendi şirketinizin ölçüsünde bu baskıya karşı çıkan cesur kadınlar ise, mevcut yönetim tarafından zevk tutuklamalar, hapis cezaları ve uzun süren mahkeme duruşmalarına maruz bırakılır sindirilmeye çalışıldı.

Bugün, keyfi olarak hapsedilen siyasi kadın mahkum sayısı, yeni kurbanlarla birlikte şaşırtıcı bir artışla 11.000’in üzerine çıkmıştır. Zulüm görenlerin arasında şiddetli çocuklarından ayrılmış veya bebekleriyle hapsedilmiş 780 den fazla anne bulunmaktadır. Türkiye’de hapsedilmiş düşünce mahkumu bu kadınlar, asgari beslenme, sağlık ve hijyen şartlarından mahrum kullanılır elverişsiz hapishane şartlarında yaşamaya mecbur bırakılmıştır.

Biz “BrokenChalkPlatfom” olarak, Türkiye’de devam eden zulüm mağduru altında haklarını savunuyoruz. Türkiye’de hapsedilen masum altında haklarının korunmasını ve özgürlüklerini talep ediyoruz. 8 Mart’ta insan hakları savunucuları olarak Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında tüm şirket hakları konusunda # IWD2020’ye en içten destekleme ilan ediliyor. Uluslararası kadınlar günü kenetlenmiş milyonlar olarak, kadınlar için eşit ve yaşanılabilir bir dünya talep ediyoruz.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *