Amsterdam Dam Meydanı’ndan çağrı: Tutsak 780 bebeği ve annelerini serbest bırakın

Türkiye’de 0-5 yaş arası 780’den fazla çocuğun annesiyle birlikte cezaevlerinde tutulması, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Broken Chalk aktivistleri tarafından protesto edildi.

Bebek, çocuk ve annelerinin serbest bırakılması için çağrıda bulunan aktivistler, ellerindeki dövizlerle yaşanan trajedileri kamuoyuyla paylaştı.

Broken Chalk ve gönüllü aktivistler tarafından organize edilen protesto için bisikletleriyle Amsterdam Dam Meydanı’ndaki Kraliyet binası önüne gelen eylemciler burada basın açıklaması yaptı.

Broken Chalk Eş-Başkanı Atilla Erol basın açıklamasında şunları söyledi: “Bu hafta Birleşmiş Milletler İnsani Dayanışma Günü münasebeti ile toplandık. Broken Chalk olarak İnsani dayanışma gününde, Dünyada eşit ve kaliteli eğitime ulaşamayan, barış ve adalet içinde yaşayamayan, işkenceye maruz kalan, hapishanelere ömür tüketen, ülkelerinden sürgün edilmiş, baskılar veya savaşlar neticesinde hayatın kaybetmiş bütün eğitimciler, eğitim alan öğrenciler ve bütün insanlığın sesi olmak için buradayız. Dünya genelinde birçok hukuksuzluk ve savaşlar neticesinde milyonlarca insan memleketlerinden ayrılmak zorunda kalmış ve gittikleri ülkelerde mülteci olarak yaşamaktadır. Son yıllarda bizlerinde aralarında bulunduğu binlerce eğitimci ve diğer meslek sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da ülkelerindeki  baskıları neticesinde Avrupa ve diğer ülkelerde mülteci olmak zorunda bırakılmıştır.
Türkiye’de, 15 Temmuz başarısız darbe girişimi, OHAL ve sonrasındaki uygulamaları ile Kuvvetler ayrılığı ilkesini, yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığının yok sayılması neticesinde  Türkiye’deki tüm toplumsal kesimleri özellikle Kürtleri, Alevileri, Liberal görüşleri ve Hizmet hareketinin mensubları bircok insan haklaı ihlallerine maruz kalmıştır.

TÜRKİYE CEZAEVLERİNDE 54 BELGELENMİŞ ŞÜPHELİ ÖLÜM VAKASI

Türkiye cezaevlerinde 54 belgelenmiş, şüpheli ölüm vakası bulunmaktadır. Bu şüpheli ölümler aslında işkence ve tıbbi bakım yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Gökhan Açıkkollu bu gözaltında işkence ve ilaçlarının verilmemesi sebebi ile vefat etmiş ve vefat görüntüleri sosyal medyada yayınlanmıştır.
Türkiye’deki baskılardan kaçan insanlar diğer ülkelere mülteci olarak kaçak yollardan geçmektedirler. Bu yolculuklar sırasında Ege denizinde ve Meriç nehrinde çok sayıda ölümler yaşanmıştır.

CEZAEVLERİNDE 780 BEBEK

Günümüz Türkiye’sinde 780 bebek anneleri ile birlikte hapishanelerdedir. Ayrıca binlerce bebek ve çocukta annesi ve babası aynı anda tutuklu olup zor şartlarda hayat mücadelesi vermektedir.Türkiye Milli İstihbaratı tarafından organize edilen kaçırılma ve kaybetme eylemleri sadece Türkiye sınırları içinde değil, yurtdışında yaşayan eğitimcileri de hedef almaktadır. Türk Dışişleri Bakanı, 18 ülkeden MİT tarafından 100 kişinin kaçırılmasınu komuoyu ile paylaştı, Bu insanların ağır işkencelere maruz kaldığı bilinmektedir. Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Gabon, Endonezya, Kazakistan, Kosova, Malezya, Myanmar, Tayland, Pakistan ve Katar’da öğretmen ve diğer meslekten insanlar kaçırılmıştır. Son olarak Bosna Hersek’te Eğitimci Fatih Keskin gözaltına alınmış ve Türkiye ye iade edilmek istenmektedir. Bu hukuksuzluğa bütün dünyanın ses olup dur demeye çağırıyoruz. Dünyadaki ve özellikle gelmiş olduğumuz Türkiye’deki zor şartların değiştirilmesi, insanlığa duyurulması ve hukukun üstünlüğünün sağlanması ancak insani bir dayanışma ile olacaktır.”

 

Bu Haber Gazeteci Basri Doagan’ın haberi sadeleştirilerek yazılmıştır,

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *