Basın Bildirisi: 5 EKİM DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ 2022

2022 Dünya Öğretmenler Günü teması

“Eğitimin dönüşümü öğretmenlerle başlar.”

Dünya 5 Ekim’i Dünya Öğretmenler Günü olarak kutluyor.

Eğitimciler, Covid-19 pandemisinin zirvesinde görüldüğü gibi, geleceğin önemli eğitim dönüştürücüleridir. Öğretmenler ve eğitim personeli, krize ve eğitim kesintilerine yanıt vermede önemli bir rol oynadı. Değişen ve ortaya çıkan taleplerle yüzleşmek için rollerini yeniden icat ettiler. Birçoğu, özellikle çevrimiçi ve uzaktan eğitimle ilgili olanlar olmak üzere, öğretme ve öğrenme süreçlerini yeniden düzenlemek ve uyarlamak zorunda kaldı. Öğrencilerin ve ailelerinin maddi güvenliğini sağlamaya yönelik etkinliklere katılarak öğrencilere sosyo-duygusal ve psikolojik destek sağladılar.

Günümüz dünyasında öğretmenler birçok zorlukla karşı karşıya, ama hangileri?

  • Dünyada yeterli nitelikli öğretmen yok

2015 yılında, dünya ilk ve ortaokul kayıtlarına ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için yaklaşık 69 milyon ilk ve orta öğretmene ihtiyaç duymuştur (UNESCO-UIS, 2016).

  • Birçok öğretmen, kariyerleri boyunca kaliteli eğitime ve sürekli mesleki gelişime erişememektedir.

Küresel olarak, ilk ve orta dereceli öğretmenlerin %83’ü gerekli minimum niteliklere sahipti, ancak düşük gelirli ülkelerde sadece %70 ve %64’ü bunu yapabildi. (UIS-Teacher Task Force, 2021).

  • Birçok öğretmenin çalışma koşulları yetersiz, bu da öğretmenlik mesleğinin çekiciliğini azaltmaktadır.

Çoğu öğretmen sendikası, ücretin çok düşük olduğu, çalışma koşullarının kötüleştiği ve eğitim ve öğretimi destekleyecek altyapının hükümet yatırımları için bir öncelik olmadığı şeklinde endişelerini bildiriyor. (Uluslararası Eğitim, 2021).

Dünyanın her yerinde öğretmenlerin karşılaştığı tehlikelere çözüm olmak adına ışık tutmak istiyoruz. Yukarıda bahsedilen konular UNESCO’nun basın bülteninden alınmıştır, ancak bunlar yaşanan zorlukların sadece küçük bir kısmıdır. Dünyadaki baskı, çatışma ve zulüm nedeniyle öğretmenler öldürüldü, hapsedildi, sürgüne gönderildi ve hayatlarını kaybetti. Saldırılar, okul bombalamalarından toplu katliamlara kadar uzanıyor.  Silahlı gruplar tarafından yapılan;  tecavüz ve cinsel şiddet, keyfi tutuklamalar ve zorla askere alma, eğitimcilerin maruz kaldığı zorlukların sadece bazılarıdır. Eğitime yönelik saldırılar, öğrencilere ve öğretmenlere zarar vermekle birlikte, hem kısa hem de uzun vadede toplumları da etkilemektedir.

Birkaçından bahsetmek gerekirse,

  • Kuzeydoğu Nijerya’da dokuz yılda 611 öğretmen öldürüldü ve 910 okul yıkıldı. Son beş yılda eğitim saldırılarında 22.000’den fazla öğrenci ve öğretmen zarar gördü veya öldürüldü.
  • 2009’dan bu yana, Amerika’daki okullar en az 177’si silahlı saldırıya uğradı. Saldırganlar 110 öğrenci ve öğretmeni öldürdü ve 246 kişi yaraladı.
  • 2015 ve 2019 yılları arasında, 93 ülke eğitime yönelik en az bir saldırı yaşadı. Bu rakam 2013-2017’nin önceki raporlama dönemine göre 19 ülke daha fazla.
  • Yemen ve Demokratik Kongo Cumhuriyetlerindeki okullara 1.500 den fazla saldırı oldu. Afganistan, Filistin ve Suriye de ise 500 den fazla saldırı oldu.
  • Türkiye’de öğretmenler işkenceye maruz kalmakta, hapse atılmakta ve hayatlarını kaybetmektedir. Türkiye’de mevcut hükümetin hukuksuz ve adaletsiz uygulamaları, toplumun baskısı, öğretmen diplomalarının, çalışma izinlerinin ve pasaportlarının iptali nedeniyle yüz binlerce insan canını tehlikeye atarak ülkelerini yasa dışı yollardan terk etmek zorunda kalmıştır. Türk Hükümeti yurtdışında yaşayan eğitimcileri hedef almakta ve Dışişleri Bakanı, Türk Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından 19 ülkeden 100’den fazla öğretmen/eğitimcinin kaçırılmasıyla övünmektedir. Türk Hükümeti Afganistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bulgaristan, Gabon, Endonezya, Kazakistan, Kosova, Malezya, Myanmar, Tayland, Pakistan, Kırgızistan ve Katar’dan öğretmenleri zorla kaçırmıştır.

Broken Chalk olarak öğretmenlerin bu önemli günde öğrencilerinin yanında olması gerektiğine inanıyoruz. Öğretmenler kendilerini işine adamış ve nerede yaşarlarsa yaşasınlar topluma ve insanlığa katkı sağlayarak insanları eğitmeye devam etmektedirler. Ne yazık ki, bazıları yanlış hükümet uygulamaları, silahlı gruplar ve toplu katliamlar nedeniyle artık aramızda değil. Ulusal ve uluslararası yargı yoluyla öğretmen haklarını savunuyor ve eğitimcilerin karşılaştığı insan hakları ihlalleriyle mücadelede hükümetlerin, paydaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve insan hakları savunucularının dikkatlerini çekmeye çalışıyoruz.

Dünyadaki tüm öğretmenlerin Dünya Öğretmenler Günü’nü kutlarız!

Broken Chalk, kamuoyuna saygıyla duyurur.

Broken Chalk

İnsanın kendini keşfetme yolculuğuna

ışık tutan öğretmenlerimize minnettarız.

5_Oct_2022_Teachers_Day_Press_Release_Turkce

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *