Basın Bildirisi: Broken Chalk, Al-Ahli Baptist Hastanesi’ndeki Son Krizden Sonra İsrail ve Uluslararası Topluma Derhal Ateşkes Çağrısı Yapıyor

18th October 2023

17 Ekim’de Hamas, Gazze Şeridi’ni çevreleyen duvarların hemen dışında düzenlenen bir festival sırasında İsrail topraklarına önemli bir saldırı başlattı. Bu olay, 250’den fazla İsrailli sivilin trajik ölümüyle sonuçlandı, birçok kişi kaçırıldı ve enklavda tutsak edildi. Yanıt olarak İsrail, Hamas’la tam ölçekli bir çatışma başlattı, Gazze’ye hava saldırıları düzenledi ve kapsamlı bir sınır kuşatması gerçekleştirdi. Çatışma, tahmini 3.000 Filistinli’nin Hamas’ın ilk saldırısına bağlı ölümüyle ve 1.300’den fazla İsrailli sivilin kaybıyla yıkıcı sonuçlara yol açtı. Dünyanın en yoğun nüfuslu kentindeki 2 milyondan fazla Filistinli için trajik bir insani krizi tetikledi.

İnsan maliyeti üzerine düşünüldüğünde, Gazze Sağlık Bakanlığı’nın tahminlerine göre, çatışmanın başından bu yana Gazze’de 1.000’den fazla çocuğun öldüğünü belirtmek yürek burkucudur. Gazze’nin 2.3 milyonluk nüfusunun yarısı 18 yaşın altında olduğundan, Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplum, derhal bir ateşkesi teşvik etmek ve her iki tarafı da uluslararası hukuk kurallarına uygunluk konusunda sorgulamak için çabalarını iki katına çıkarmalıdır. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Hamas saldırıları Filistin halkının toplu cezalandırılmasını haklı çıkaramaz” diyerek derhal insani bir ateşkes çağrısında bulundu.

ABD, Avrupa Birliği, İsrail ve Mısır’ı içeren devam eden tartışmalardaki son zorluklar derin endişe vericidir. Bu tartışmaların temel amacı, Rafah geçiş noktasının açılması suretiyle Mısır’dan Gazze’ye kritik insani yardımların girişini kolaylaştırmaktır; fakat, bu müzakereler, 17 Ekim’de çatışmanın başlamasından bu yana İsrail’in Rafah geçiş noktasını dört kez hava saldırılarıyla hedef alması nedeniyle önemli engellerle karşılaşmıştır. Yüzlerce Mısır insani yardım kamyonu Rafah geçiş noktasında sıkışıp kalmış durumda, Mısır hükümeti ise birçok yaralı erkek, kadın ve çocuğa engelsiz insani yardım ulaşabilmesi için İsrail ve ABD’ye ateşkes yapmaları için baskı yapıyor.

17 Ekim’de, Gazze’deki Al-Ahli Baptist Hastanesi’nde yaralı Filistinli’lere, kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere yardım eden doktor ve hemşirelerin bulunduğu, diğer Filistinlilerin de sığınak aradığı bir hastanede büyük bir patlama meydana geldi. Filistin sağlık makamlarının bildirdiğine göre, bu olay, şu anki çatışmanın başlamasından şimdiye kadar yer alan olaylardan en yüksek ölüm sayısının görüldüğü olay oldu ve 500 kişi hayatını kaybetti. Çatışmanın her iki ana askeri aktörü Hamas ve İsrail Savunma Kuvvetleri, olaydan diğer tarafın sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Bu çatışma, neredeyse 2.2 milyon Filistinlinin gıda, su ve elektrik gibi temel ihtiyaçlara erişimden mahrum bırakılmasıyla emsalsiz bir insani krize yol açtığından, Broken Chalk, bölgede ve tüm insanlık için istikrarı sağlamak amacıyla devam eden aşırı insan hakları ihlallerini durdurmak için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor. İsrail hükümetine ve uluslararası topluma, birçok yerinden edilmiş ve etkilenmiş Filistinli’ye yardım sağlamak için Rafah sınırından insani yardımın geçişine izin vermek üzere derhal ateşkes yapılması çağrısında bulunuyoruz. İsrail hükümetinin hastaneleri, gazetecileri ve sivilleri koruma konusunda uluslararası hukuk kurallarına sıkı sıkıya uymasını talep ediyoruz. Uluslararası toplumun, insan haklarının korunmasını sağlamak için İsrail hükümetine daha fazla denetim uygulamasının şart olduğuna inanıyoruz. İsrail’in, Filistin hastanelerine su, gıda, elektrik ve yakıtın ulaşabilmesi için Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırması acil bir ihtiyaçtır.

Broken Chalk, saygıyla kamuoyuna duyurur.

İmzalayan

Broken Chalk

Selin Gülçin Yalçın tarafından https://brokenchalk.org/press-release-broken-chalk-calls-on-the-immediate-ceasefire-by-israel-and-the-international-community-following-the-latest-crisis-at-al-ahli-baptist-hospital/  Web adresinden çevrilmiştir.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *