BİR İNSANLIK AYIBI VE İNSAN HAKKI İHLALİ: ÇIPLAK ARAMA

Geçtiğimiz günlerde HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde 30 üniversite öğrencisi bayana çıplak arama yapıldığı iddiasını gündeme taşımasıyla, yaşanan bu hak ihlali ve işkenceye toplumun her kesiminden tepkiler yağdı.

Her fırsata yapmış olduğu açıklama ve kampanyalarla mazlum ve mağdurların yanında yer alarak onların sesi, soluğu olmaya çalışan Gergerlioğlu bu defada Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan insan hakkı ihlalini hem Türkiye hem de dünya kamuoyuna şu sözleriyle duyurdu:’’ Çıplak arama bir hak ihlalidir. Çıplak arama sorumluları için suç duyurusunda bulunacağım. Bu suç ortadan kalkana kadar mücadele edeceğim. Ta ki gözü yaşlı, utanç ve korku içinde bir kadın, erkek, çocuk kalmayana dek’’

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, çıplak aramanın yapılmadığını iddia ederken bir diğer AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise “Çıplak arama iddiası varsa belgesini getirsinler” demelerine karşın Ömer Faruk Gergerlioğlu bununla  ilgili birçok belgenin meclis insan hakları komisyonuna verildiğini ve bu işkenceye maruz kalan birçok canlı şahidin olduğunu, bu konuda halen birçok davanın da devam etmekte olduğunu ifade etti.

Gazeteci-Yazar Enver Aysever de ‘’Çıplak aramanın bir insanlık suçu olduğunu, bunu aklamaya çalışmanın suça ortak olmak anlamına geldiğini’’ sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımla takipçilerine duyurdu.


CHP Parti Meclisi üyesi aynı zamanda CHP Kadın Kolları Genel Başkanı 24,25,26. Dönem Ankara Milletvekili Aylin Nazlıkaya, Uşak Emniyet Müdürlüğünde üniversite öğrencisi bayanlara yapılan muamele ile ilgili olarak; ’’Ben o kadınlarla, anneleriyle ve avukatları ile konuştum. Onları dinledikçe insanlık adına utandım. Yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri için onlara psikolojik danışmanlık desteği sunmayı teklif ettim. AKP’den gelen açıklama ise yine bildiğiniz gibi’’ dedi ve AKP’li Özlem Zengin’in bu konuda birçok canlı şahidi ve hiçbir belgeyi dikkate almadan ‘’Türkiye de çıplak arama yok ‘’sözlerini eleştirdi.

Türkiye’de özellikle tutuklu  gazeteci ve yazarların haklarını savunmaya çalışan Avukat Çiğdem Koç, müvekkili CHP eski milletvekili Eren Erdemin çıplak aramayla ilgili tepkisini Twitter hesabından şu sözlerle aktardı: ’’Müvekkilim ve sevgili kardeşim Eren Erdem, hapiste geçirdiği 500 gün boyunca bir kere bile gündeme getirmedi ama mağdurların sesine ses katmak için tele1.com.tr de canlı yayında çıplak aramaya maruz kaldığını açıkladı.

 


Çıplak aramaya bir başka tepki de eski TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube yöneticilerinden Mücella Yapıcı’dan geldi. Gerçekgündem.com’un haberinde Mücella Yapıcı, AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Çıplak arama yoktur” sözleri sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla; ‘’Beni 60 yaşımda aşağılayıcı bir şekilde çıplak aramaya maruz bıraktınız’’ diyerek  tepki gösterdi. Gezi Parkı davasında yargılanan Mücella Yapıcı, “Sizde hiç utanma arlanma yok mu? Bir parkı savundum diye beni 60 yaşımda aşağılayıcı bir şekilde çıplak aramaya maruz bıraktınız ve bunu başka kadınlar yaşamasın diye açık açık ifşa etmek zorunda kaldım… Açtığım dava hala devam ediyor… Susun bari…”diyerek tepsini dile getirdi.

AKP’li grup başkan vekillerinin reddettiği, hatta belgesini istediği çıplak arama uygulamasının cezaevi yönetmeliğinde olduğu ortaya çıktı. TR724’ün haberine göre 29 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 34’üncü maddesinde çıplak aramanın hangi koşulda ve nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Görevlinin makul gördüğü, amirin onayı ile yapılacağı belirtilen çıplak aramada, vücut çukurlarına dahi bakılabiliyor. Yönetmeliğe göre çıplak arama gerekli görülmesi durumunda zorla da yapılabiliyor.

Artı Gerçek haber sitesinin paylaştığı habere göre ; Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 34’üncü maddesinin 2’inci bendinde çıplak aramanın hangi koşullarda yapılacağı tarif ediliyor. Çıplak aramanın “makul ve ciddi emarelerin varlığı” ile yapılacağının belirtildiği yönetmelikte, çıplak aramanın nasıl yapılacağı maddeler halinde sıralanıyor.

ÖHD Genel Merkez ve Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu Yöneticisi Avukat Yusuf Çakas, çıplak arama sorununun uzun süredir devam ettiğini söyledi. Önceki yönetmelikte çıplak aramanın çok açık bir şekilde yer almadığını ifade eden Çakas, pandemi başında çıplak aramanın yönetmeliğe konulduğunu aktardı. İktidarın bu yönetmelik ile çıplak aramaya kılıf yarattığını belirten Çakas, “İnsan onuruna bu kadar müdahale eden bir konunun yönetmelikte düzenlenmesi açıkça hukuka aykırıdır” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in terörize etmek istediği HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu bir insanlık ayıbı ve insanlık suçu olan, insanları ve muhalifleri ezmek, aşağılamak için kullanılan çıplak arama gibi yöntemlere son verilmesini, bu konuda herkesin üzerine düşen sorumluluğu bir an önce yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

 

Zafer KURT

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *