Birleşmiş Milletler Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’nun Kosova Kararı

24 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında düzenlenen 88.ci oturumda Birleşmiş Milletler Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu (WGAD), Kosova Yetkilileri ve Türkiye Hükümeti tarafından Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Hüseyin Günakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya ve Cihan Özkan’a karşı işlenen ciddi insan hakları ihlallerini doğruladı.

A / HRC / WGAD / 2020/47 raporunda, 29 Mart 2018 tarihinde Kosova’da tutuklanan, gözaltına alınan ve zorla Türkiye’ye nakledilen yukarıda adı geçen kişiler hakkında keyfi ve uluslararası insan hakları normları ve standartlarına aykırı birçok ihlal açıkça belirtilmiştir. Kosova Yetkilileri ve Türkiye Hükümeti, her ikisini de 16’dan fazla maddeyi ihlal ettiği belirtilmektedir.

 

Çalışma Grubu, Türkiye Hükümeti’ni altı kişinin derhal serbest bırakılmasını sağlamak için acilen harekete geçmeye çağırmaktadır. Türkiye Hükümeti ve Kosova Yetkilileri, mağdurlara uluslararası hukuka uygun olarak uygulanabilir bir tazminat ve diğer tazminat hakkı tanıması gerektiğini belirtmiştir.

Son üç yıl içinde, Çalışma Grubu, Türkiye’de keyfi gözaltı ile ilgili olarak önüne gelen dava sayısında önemli bir artış olduğunu kaydetti.

 

Türk Hükümeti henüz herhangi bir adım atmamış olmasına rağmen, Kosova Ombudsman Kurumu yetkililerin ulusal ve uluslararası hukuku ihlal ettiği sonucuna varmıştır.

 

Birleşmiş Milletlerin krarının tam metnini PDF olarak indirebilirsiniz

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *