KHK’lı öğretmenler Hollanda’dan seslendi: Dünya artık bu mağduriyetleri duymalı

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle Hollanda’nın Dan Haag Parlamentosu önünde bir araya gelen KHK’lı öğretmenler, yaşanan mağduriyetleri kamuoyu ile paylaştı.

Parlamento binası önünde ellerindeki pankarlarla toplanan Victim Edicator Platform ile Broken Chalk üyeleri adına açıklamayı Broken Chalk Platformu Sözcüsü Erdinç Demirok yaptı. Demirok, eylemin amacını şöyle anlattı: “Bugün 5 Ekim Dünya öğretmenler günü olarak anılmaktadır. Broken Chalk ve Victim Edicator Platformları olarak 5 Ekimde Dünyadaki bütün öğretmenlerin bu özel gününü kutlamak, ayrıca Türkiye ve Dünyada işkenceye maruz kalmış, hapishanelere atılmış, sürgün edilmiş, baskılar neticesi vefat etmiş öğretmenlerin sesi olmak için burada topladık. Türk hükümetinin Türkiye’de ve dünyada yaşattığı mağduriyetlere dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye’de, özellikle 17/25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonları sonrasında, kendisine muhalif olan toplumun tüm kesimlerini hedef alırken, hiç kuşkusuz en ağır darbeyi Hizmet Hareketi ve gönüllülerine almıştır.  “Allah’ın bir Lütfu” olarak adlandırdığı 15 Temmuz başarısız darbe girişimi, OHAL ve sonrasındaki uygulamaları ile Türkiye’yi hukuk devleti olma normundan uzaklaşmıştır.

KHK İLE 15 ÜNİVERSİTE 1065 LİSE 980 DERSHANE 848 ÖĞRENCİ YURDU KAPATILDI

Türkiye hikimeti her meslek grubundaki insanları Kanun hükmündeki kararnameler(KHK) ile işten çıkardı. 126 bin’ den fazla insan kamu görevinden ihraç edildi. 126 binin 34’i öğretmen ve 6081’i akademisyendir. Yine KHK’lar ile 15 üniversite, 1065 lise, ortaokul ve ilkokul, 980 dersahane,848 öğrenci yurdu kapatılmıştır. Kapatılan bu eğitim kurumlarında vazife yapan 35 Bin’ den fazla öğretmen ve 30 Bin’ den fazla yardımcı personel işsiz bırakılmıştır. Kapatılan eğitim kurumlarına el konulmuştur. 15 Temmuz sonrası eğitimcilerin işveren, işçi ve kamu sendikaları kapatılmıştır. Bunlar Eğitim işverenlerini kalkındırma sendikası (EKASEN), Eğitim Pak sendikası ve Aktif Eğitimciler Sendikası (AKTİFSEN). İçişleri bakanlığının verilerine göre 511.000 kişi hakkında adli soruşturma açmış, 125 Bin’ den fazla insan Terör örgütü üyeliğinden gözaltına alınmıştır hali hazırda hapishanelerde 31 Bin’ den fazla tutuklu bulunmaktadır. Bu soruşturmalar kapsamında öğretmenlerin tamamına yakını terör örgütü üyeliğinden soruşturmaya tabi tutulmuşlardır. Gözaltına alınanınlar, tek kişilik hücre uygulamasına, uzun süre gözaltında tutulmaya ve hukuksuz yargılamalara maruz kalmışlardır. Bu uygulamalar başlı başına aşağılayıcı bir cezadır, ancak daha da önemlisi, bu sürede mağdurlar işkence ve kötü muameleye maruz kalmışlardır. 8-12 kişilik koğuşlarda 40-50 kişi kalmakta ve en basit insani ihtiyaçlar dahi karşılanamamaktadır.

EGE DENİZİNDE VE MERİÇ NEHRİNDE ÖLÜMLER YAŞANDI

Cezaevlerinde 54 belgelenmiş, şüpheli ölüm vakası bulunmaktadır. Bu şüpheli ölümler aslında işkence ve tıbbi bakım yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Gökhan Açıkkollu bu gözaltında işkence ve ilaçlarının verilmemesi sebebi ile vefat etmiş ve vefat görüntüleri sosyal medyada yayınlanmıştır. Türkiye’deki hukuksuzluk ve toplumun baskılarından dolayı imkân bulan insanlar kaçak yollarla ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardır. Bu yolculuklar sırasında Ege denizinde ve Meriç nehrinde çok sayıda ölümler yaşanmıştır. Bunlardan bazıları Anne Baba öğretmen Maden ailesi üç çocuğu ile birlikte Ege denizinde, yine anne baba öğretmen Doğan ailesi ve bir çocukları ile Meriç nehrinde, Öğretmen Halil Dinç Atina’da kalp krizi ile vefat edenlerdendir. Son olarak geçen hafta içinde Ege denizinde Erdoğan rejiminden kaçan 19 eğitimci ve akademisyenin bulunduğu bot alabora olmuş 1 bebek, 4 çocuk ve 2 kadın toplam 7 kişi vefat etmiştir. 2016 yılından bu yana Türkiye’de 29 vatandaşı zorla kaçırılma vakası bulunmaktadır ve bu kaçırılanların bir kısmı öğretmen ve akademisyendir. Geçmiş dönemin beyaz Toroslarının yerini maalesef bugün siyah Transportlar almıştır. Mağdurların aylarca hangi koşullarda ve nerede oldukları bilinmemektedir. İşkence ve diğer kötü muamelelere maruz kaldıkları muhakkaktır.

 

Bu Haber Gazeteci Basri Doagan’ın haberi sadeleştirilerek yazılmıştır,

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *