Mağduriyet Dönemlerinde Değerler Eğitimi

Broken Chalk derneğinin faaliyetleri kapsamında, ‘BC Perspektive’ başlığı altında  canlı yayında aylık periyotlarla gerşekleştirilmesi planlanan seminer serisinin ilki, 7 Haziran 2021 Pazar günü Avrupa saati ile saat 19.00’da gerşekleştirildi. Broken Chalk kurumsal Youtube hesabından canlı olarak yayınlanan proğramda;

Kriz ve mağduriyet dönemlerinde aile ortamında değerler eğitimi nasıl olmalı?

sorusunun cevabını, çalışmalarını eğitim ve kültür  üzerinde yoğunlaştıran, öğretilerinde, eğitimlerinde, araştırmalarında ve yayınlarında özellikle pedagojiye, değerlere ve topluma odaklanan, farklı ülkelerde, çok kültürlü toplumlarda öğretim üyeliği yapan ve yurtdışında deneyimler kazanan kıymetli bir araştırmacı, Sayın Prof. Dr. İbrahim Kurt açıkladı.

Prof. Dr. İbrahim Kurt konuşmasında, çocuğun, hayatına yön veren ilk bilgi, beceri, davranış ve alışkanlıkları öncelikle ailede öğrendiğini, küçük yaştan itibaren öğretilen bilgiler çocukta davranış özelliğine dönüştüğünü, davranışlar ise zamanla alışkanlıklara, alışkanlıkların da zamanla değerlere dönüştüğünü ifade etti.

Kısaca, Ailede öğretilen değerlerin yaşamın bir parçası haline geldiğini vurguladı.

‘Aile’ ve ‘Değerler Eğitimi’ kavramlarını spesifik olarak mağduriyet süreçleri bağlamında değerlendiren Sayın Kurt, mağduriyet dönemlerinde ailenin yapabileceği pratik uygulama ve yöntemlerin neler olabileceğini tümevarım yönemiyle açıklık getirdi.

BC Perspektive proğram serisinin bir sonraki bölümü, 27 Haziran 2021 tarinde Avrupa saati ile saat 19.00’da ‘Birleşmiş Milletler 26 Haziran İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma Günü’ temasıyla gerçekleştirilecektir.

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published.