Tlačová správa: Broken Chalk vyzýva Izrael a medzinárodné spoločenstvo na okamžité zastavenie paľby po nedávnom útoku v baptistickej nemocnici Al-Ahli

18th Október 2023

Dňa 7. októbra, počas festivalu odohrávajúceho sa tesne za hradbami pásma Gazy, spustil Hamas rozsiahli útok proti izraelskému územiu. Táto udalosť si vyžiadala tragickú stratu životov a to viac ako 250 izraelských civilistov, pričom mnohí ďalší boli unesení a držaní v zajatí v enkláve. V reakcií s útokom, Izrael spustil proti-vojenský útok, a to letecké nálety na Gazu a jej pásmo. Tieto útoky majú na svedomí ničivé následky, pričom sa odhaduje že v dôsledku pôvodného útoku Hamasu došlo k približne 3 000 palestínskym a 1 300 izraelským obetiam. Navyše to vyvolalo tragickú humanitárnu krízu pre viac ako 2 milióny Palestínčanov v najhustejšie obývanom meste na svete. 

Pri zamyslení nad ľudskými stratami je srdcervúce poznamenať, že od začiatku konfliktu zomrelo v Gaze podľa odhadov ministerstva zdravotníctva viac ako 1 000 detí. Keďže polovica z 2,3 milióna obyvateľov Gazy je mladších ako 18 rokov, OSN a medzinárodné spoločenstvo musia zdvojnásobiť svoje úsilie s cieľom podporiť okamžité prímerie a dôkladne preskúmať dodržiavanie pravidiel medzinárodného práva oboma stranami. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na okamžité humanitárne prímerie s dôležitým konštatovaním, „útoky Hamasu nemôžu ospravedlňovať kolektívny trest palestínskeho ľudu“.

Výzvy, vyplývajúce z nedávnych rokovaní medzi Spojenými štátmi, Európskou úniou, Izraelom a Egyptom, sú hlboko znepokojujúce. Hlavným cieľom týchto rokovaní je uľahčiť prísun dôležitej humanitárnej pomoci z Egypta do Gazy otvorením hraničného priechodu Rafah; žiaľ, tieto rokovania narazili na značné prekážky, keďže Izrael od začiatku konfliktu 7. októbra štyrikrát zaútočil na hraničný priechod Rafah.  Na priechode Rafah uviazli stovky egyptských humanitárnych kamiónov, pričom egyptská vláda tlačí na Izrael a USA, aby uzavreli prímerie, aby sa k mnohým zraneným mužom, ženám a deťom mohla dostať neobmedzená humanitárna pomoc.

Dňa 17. októbra zasiahla masívna explózia baptistickú nemocnicu Al-Ahli v Gaze,  kde lekári a sestry ošetrovali zranených Palestínčanov, vrátane žien a detí. Navyše táto nemocnica slúžila aj ako útočisko pre Palestínčanov. Tento incident sa stal miestom s najvyšším počtom obetí zo všetkých udalostí od začiatku súčasného konfliktu, pričom si vyžiadal životy 500 ľudí, ako hlásia palestínske zdravotnícke úrady. Obe hlavné vojenské strany v konflikte, Hamas a Izraelské obranné sily, tvrdia, že za incident je zodpovedná druhá strana.

Keďže tento konflikt vyvolal bezprecedentnú humanitárnu krízu, pri ktorej takmer 2,2 milióna Palestínčanov zostalo bez prístupu k základným potrebám ako jedlo, voda a elektrina, organizácia Broken Chalk vyzýva okamžité kroky na zastavenie prebiehajúcich extrémnych porušení ľudských práv s cieľom dosiahnuť stabilitu v regióne a pre celé ľudstvo. Vyzývame izraelskú vládu a medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlenie uzavreli prímerie a umožnili prechod humanitárnej pomoci cez hranicu v Rafahu, a poskytli tak pomoc mnohým vysídleným a postihnutým Palestínčanom. Navyše vyzývame izraelskú vládu, aby prísne dodržiavala pravidlá medzinárodného práva týkajúce sa ochrany nemocníc, novinárov a civilistov. Veríme, že je nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo viac kontrolovalo izraelskú vládu a zabezpečilo dodržiavanie ľudských práv. Je naliehavé, aby Izrael zrušil obliehanie Gazy a umožnil prístup vody, jedla, elektriny a paliva do palestínskych nemocníc.

Broken Chalk verejnosti oznamuje s náležitou úctou.

Dolu podpísaný,

Broken Chalk

Translated by Sarah Annamária Kuipers from original post in English (https://brokenchalk.org/press-release-broken-chalk-calls-on-the-immediate-ceasefire-by-israel-and-the-international-community-following-the-latest-crisis-at-al-ahli-baptist-hospital/)

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *