TÜRKİYE HAPİSHANELERİNDE BİR ÖLÜM DAHA: EDEBİYAT ÖĞRETMENİ SEYFETTİN KURTÇU

2 Yıl Önce Tutuklanmış Ve Matematik Öğretmeni Oğlu İle Aynı Koğuşta Kalıyordu.

Gülen hareketine yönelik soruşturmalar sebebiyle 20 Haziran 2019’da tutuklanan Seyfettin Kurtçu, sendika üyesi olmak, Bylock yazıışma uygulamasını kullanmak gibi çeşitli gerekçelerle ‘Terör’ suçlamasıyla yargılanmış ve 9 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ardından oğlu Enes Kurtçu ile aynı cezaevinde ve aynı koğuşta  kalmaya başlayan Seyfettin Kurtçu, 25 aralık 2020 sabahı fenalaşarak yatağında hayatını kaybetti.

Bir Saat Revirin Gelmesini Beklediler.

Aynı koğuşta kalan oğlu Enes Kurtçunun gözleri önünde hayatını kaybeden Seyfettin Kurtçu, sabaha karşı göğüs ağrısı şikayetiyle fenalaştı, koğuştakilerin haber vermesiyle, 1 saat boyunca revirin gelmesi beklendi fakat bu sırada yatağında çaresiz bir şekilde yaşama gözlerini yumdu. Yaşan bu acı hadise ihmal şüphesini akıllara getirdi.

Acılı Oğlu Enes Kurtçu’ya Cenaze İzni İçin Cevap Verilmedi

Babası gibi eğitimci olan, yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunan ve babasını gözleri öninde kaybeden Enes Kurtçu’ya  Cenazeye katılmak için yaptığı başvuruya savcılık tarafından herhangi bir cevap verilmedi.

26 Aralık günü Tarsus’da kılınan cenaze namazının ardından topraüa verilen Kurtçu’nun ailesi Yıllardır aile olarak yaşadıkları hukuksuz sürecin ardından yaşanan bu hadise ile derin bir üzüntü yaşıyor.

Birçok anlamsız delil ‘Terör’ suçunun kanıtı sayılıyor.

Özellikle son 5 yılda Siyasi irade ‘sendika üyesi olmak, banka hesabı açtırmak’ gibi birçok geçersiz delillerle 10 binlerce eğitimcinin mesleğinden ihraç etti. Ardından  bu eğitimcilerin birçoğu hakkında adli soruturma başlatılarak siyasi iradenin baskısıyla bağımsızlığını kaybetmiş olan yargı makamlarınca zikredilen ve ‘delil’niteliği taşımayan suçlamalarla binlercesi ‘Terörist’ suçlamasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye’nin değişik yerlerindeki cezaevlerinde 7 kişilik koğuşlarda 30-40 kişi kalacak şekilde oldukça  olumsuz  şartlarda işlemedikleri suçların cezalarını çekmaya makum ediliyorlar.

Gülen hareketini hedef alan soruşturmalar kapsamında gözaltında, cezaevlerinde birçok öğretmen veya öğrenci  hayatını kaybetti. Yaşanan bu ağır bilanço Türkiye’nin insan hakları karnesini yansıtmaktadır.

Brokenchalk

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *