TÜRKİYE İŞKENCEDEN YARGILANDI

TÜRKİYE 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ YARGILAMALARINDA İŞKENCEDEN YARGILANDI

ÖLÜM, TECAVÜZ VE DAYAK …

İsviçre’nin Cenevre şehrinde Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrasında yaşanan insan hakları ihlallerini yargılamak üzere sivil toplum önderliğinde kurulan Uluslararası Türkiye Tribünali Mahkemesi’ne Mahkeme arası sonrası tekrar başlandı ve bu kez kürsüye bir başka işkence mağduru Erhan Doğan geldi.

 

 

‘’ ÇIRILÇIPLAK SOYULDUM, COPLARLA DÖVÜLDÜM’’

Erhan Doğan; Gülen hareketine bağlı bir okulda görev yapan tarih öğretmeniydi. Doğan, başarısız darbe girişiminden 10 gün sonra gözaltına alındığını ve darbe girişiminin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimi (TEM) tarafından gözaltı merkezi olarak kullanılan spor salonuna götürüldüğünü söyledi. “İşkence ben geldikten hemen sonra başladı” dedi. “Dövüldüm, çırılçıplak soyuldum ve coplarla dövüldüm” diye ekledi. Doğan, polisin kendisinden en az 10 kişinin ismini vermesini talep ettiğini, aksi takdirde serbest bırakılacağının sözünü verdiğini ve ‘Burada ölebilirsin’ dediler. Burada ölenler var ve kimsenin haberi yok” dediler. “Etrafımda kan izleri gördüğüm bir odaya konuldum” diyerek ölümlerle ilgili söylediklerinin gördükten sonra daha inandırıcı geldiğini sözlerine ekledi.

 

 

‘’LÜTFEN BİZE TECAVÜZ ETMEYİN’’

“Polisler beni başka bir odaya aldı. 10 isim vermemi isteyerek kafamı duvara vurmaya başladılar. Reddettim. Bu işkence 10 gün sürdü” dedi. “Bizi soyarlar, coplarıyla döverlerdi. Bize strappado işkencesi yapacaklardı. Saatlerce o pozisyonda tutuldum. Tüm kemiklerim kırıldı sandım”

“Bizi doktorlara götürdüler. Bir doktor bana iyi olup olmadığımı sordu” diyen Doğan, polisler olduğu için doktorlara yaşadıklarını anlatmasına izin verilmediğini, işkenceyi doktora anlatırsa daha fazla işkence yapmakla tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.

Doğan, polisin diğer tutuklularla birlikte tutulduğu yere üç kadını getirdiğini gördüğünü söyledi. “Lütfen bize tecavüz etmeyin” diye yalvaran çığlıklarını duyuyorduk. Polis bana, ‘Emrimize uymazsan karının ve kızının başına bu gelebilir’ dedi. Hala o çığlıkları duyuyorum. Kadınlardan bugüne kadar” dediği sırada Erhan Doğan gözyaşlarına boğuldu ve ifadesine ara vermek zorunda kaldı.

 

 

Yargıç Johann van der Westhuizen, Doğan’a yaşadığı en acı deneyimin hangisi olduğunu sorduğunda Erhan Doğan ; karısına yönelik fiziksel işkence veya tecavüz tehdidi cevabını verdi. ‘’ ‘’O kadınların çığlıklarını unutamıyorum.’’ Dedi.

Mahkeme Başkanı Dr. Françoise Barones Tulkens, Doğan’a dayak ve strappado dışında maruz kaldığı diğer işkence yöntemlerini anlatıp anlatamayacağını sordu. Doğan, polisin kendisini çırılçıplak soyduktan sonra cinsel organına dokunarak taciz ettiğini söyledi. Doğan’ın ardından Türkiye’de avukat ve insan hakları aktivisti olan Eren Keskin, görüntülü görüşme ile uzaktan ifade verdi. Keskin, işkence konusunda en acil sorunun işkenceyi belgelemenin zorluğu olduğunu söyledi. BM işkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya ceza özel raportörü tarafından 27 Kasım tarihleri ​​arasında Türkiye’de görev yaptığı bir raporda kanıtlandığı üzere, başarısız darbe girişiminden sonra Türk gözaltı merkezlerinde kötü muamele ve işkence yaygın ve sistematik hale geldi. ve 2 Aralık 2016. Üst düzey yetkililerin kınama eksikliği ve iddiaları soruşturmak yerine örtbas etmeye hazır olmaları, güvenlik güçleri için yaygın bir cezasızlıkla sonuçlandığını belirtti.

 

 

Ankara, Türk din adamı Fethullah Gülen’den ilham alan inanç temelli bir grup olan Gülen hareketini başarısız darbe girişiminin arkasında olmakla suçluyor ve grubu terör örgütü olarak tanımlıyor. Hareket, darbeyle veya herhangi bir terör faaliyetiyle ilgisi olduğunu reddediyor.

Haber : Fethullah Alabas

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published.