Kush është Tirani i Vitit 2021?

Imagjinoni sikur, tani në shekullin e 21-të, ku teknologjia, shkenca, shëndetësia, media, arti dhe arsimi po zhvillohen, të jeni të burgosur për shkak se keni shprehur mendimin tuaj ose keni mbrojtur të drejtat tuaja. Fatkeqsisht, kjo po ndodh aktualisht në shumë vende të botës.

Edhe pse liderët e vendeve të ndryshme po përpiqen të zhvillojnë dhe zbatojnë demokracitë së bashku me të drejtat e njeriut, ka të tjerë që, në fakt, i burgosin qytetarët që kërkojnë të drejtat themelore të njeriut.

Vitin e kaluar, shumë gazetarë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut u burgosën për shprehjen e mendimit të tyre dhe mbrojtjen e të drejtave si barazia në arsim dhe të drejtat e grave. Për burgosjen  e tyre u përdorën justifikime si pandemia Covid-19, feja dhe besimet, e ndër të tjera ideologjitë ekstremiste.

Censura e indeksit(1) ka përgatitur një listë të liderëve tiranë që dallohen për shkeljet e të drejtave të njeriut:

Votoni për Tiranin tuaj të Vitit 2021

Aleksandër Lukashenka

I njohur si “diktatori i fundit i Evropës”, siç i referohet me krenari vetes, periudha e sundimit të Lukashenkës në Bjellorusi njihet si një nga periudhat më të këqija të qeverisjes në vend. Ai ka burgosur protestuesit, duke përfshirë gazetarët e opozitës dhe aktivistët e të drejtave të njeriut. Përveç kësaj, ai ka nënshkruar një ligj që lejon oficerët e policisë të qëllojnë protestuesit pa mbajtur përgjegjësi për të shtënat, duke i dhënë policisë një fuqi të madhe për të kryer “brutalitet policor” ndaj protestuesve.(2)

Duke qenë se mediat kontrollohen nga qeveria, ka zero transparencë në raportimin e lajmeve dhe mediat që flasin keq për presidentin janë subjekt i kërcënimeve nga qeveria.

Arsimi duhet të ofrohet për të gjithë në mënyrë të barabartë, por regjimi aktual në Bjellorusi e bën këtë të pamundur, pasi shkelja e fundit e të drejtave të njeriut nga Lukashenka në fushën e arsimit përfshin moslejimin e studentëve që kundërshtojnë regjimin e tij për të ndjekur universitetet, si dhe shkarkimin e mësuesve që nuk ndjekin ideologjinë e shtetit.(3)(4)

 

Jair Bolsonaro

Që kur Bolsonaro erdhi në pushtet në vitin 2019, Brazili është përballur me probleme serioze në shumë fusha. Censura mediatike është zbatuar ndaj atyre që kritikojnë Bolsonaron dhe regjimin e tij, dhe gazetarët janë sulmuar dhe burgosur për kritikën ndaj ideologjive të tij të ekstremit të djathtë.

Nga emërimi i Bolsonaro si president i Brazilit kanë përfituar njerëz me ideologji të së djathtës ekstreme, duke rezultuar në një rritje të sulmeve ndaj komunitetit LGBTQ+. Bolsonaro është i njohur për deklaratat e tij homofobike dhe mizogjene dhe për moslejimin e kritikave të homofobisë dhe mizogjinisë.(5)

Brazili ka kaluar një nga periudhat e tij më të këqija që kur Covid-19 goditi vendin, pasi keqpërdorimi i situatës së Covid-19 nga Bolsonaro ka shkaktuar përhapjen e madhe të pandemisë në të gjithë vendin.(6)

Bolsonaro akuzohet për kontrollin e arsimit në vend dhe për sulme ndaj subjekteve që kanë të bëjnë me racizmin, grate, historinë LGBTQ+ dhe barazinë gjinore. Shumica e universiteteve publike federale në Brazil varen nga financimi i qeverisë, por ka pasur një propozim nga Ministria e Arsimit të reduktojë fondet për universitetet publike braziliane me 30% dhe të shkurtojë fondet tërësisht për departamentet e filozofisë dhe sociologjisë të universiteteve publike. Regjimi aktual në Brazil inkurajon gjithashtu ekspozimin dhe shkarkimin e mësuesve me ideologji të majta dhe dëbimin e studentëve që kritikojnë regjimin e Bolsonranos.(7)

 

Xi Jinping

Një nga sundimtarët më të rrezikshëm të Kinës, i njohur për ideologjitë e tij brutale të së djathtës ekstreme dhe revizioniste, dhe përgjegjës për gjenocidin që aktualisht po pastron pakicën ujgure në Xinjiang. Partia politike së cilës i përket Xi Jinping, Partia Komuniste Kineze, kontrollon pothuajse çdo gjë në vend: nga qytetarët te mediat dhe, mbi të gjitha, arsimin.

Ashtu si çdo sundimtar tjetër i ekstremit të djathtë të botës, që argëtohet me burgosjen e gazetarëve dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut, nuk është çudi që Xi Jinping është një nga këta sundimtarë. Ai ishte përgjegjës për arrestimin e shumë gazetarëve dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut që e ekspozuan atë dhe partinë e tij politike.

Jinping dhe partia e tij politike kanë kontrolluar arsimin në Kinë dhe jashtë saj, duke kërcënuar këdo që flet në mënyrë të pafavorshme për PKK dhe veten e tij. Ish-ministri i Arsimit Yuan Guirenhas deklaroi publikisht se tekstet perëndimore duhet të ndalohen të hyjnë në fushën e arsimit, veçanërisht ato që kritikojnë PKK-në dhe udhëheqësin e saj(8). Synimi që qëndron pas kësaj deklarate është që të mos lejohet që asnjë kritikë të arrijë deri te studentët, me synimin për të reduktuar sulmet ndaj PKK nga studentët.

Njerëzit në Kinë pritet të ndjekin udhëheqjen e Partisë Komuniste Kineze dhe kushdo që guxon të kritikojë Jinping dhe KKP do të akuzohet për tradhti dhe spiunazh të huaj dhe do të përballet me akuza për shkelje të ligjit. Kjo do të thotë se çdo mësues ose student që guxon të kritikojë hapur Partinë Komuniste Kineze ose ndonjë nga anëtarët e saj do të akuzohet dhe akuzohet për shkelje të ligjit.(9)

 

Donald Trump

Presidenca e Donald Trump ishte një periudhë e tmerrshme në historinë e Amerikës. Trumpi njihet për idealet e tij të së djathtës ekstreme, duke përfshirë supremacinë e bardhë, vërejtjet kundër refugjatëve, racizmin, deklaratat islamofobike dhe promovimin e teorive konspirative.

Ligjet e tij kundër refugjatëve përfshijnë ndërtimin e një muri përgjatë kufirit SHBA-Meksikë, duke reduktuar hyrjen e emigrantëve nga Meksika në SHBA. Një urdhër ekzekutiv i quajtur “Mbrojtja e kombit nga sulmet terroriste nga shtetas të huaj” përfshin ndalimin e shtetasve të 7 vendeve me shumicë myslimane për të hyrë në SHBA, i cili shenjestronte emigrantët myslimanë, veçanërisht ata me prejardhje me të ardhura të ulëta, dhe sugjeron se qytetarët e këtyre vendeve janë “terroristë”. që paraqesin kërcënim për sigurinë e SHBA-së”.(10)

Deklaratat e ekstremit të djathtë të Trump kanë inkurajuar supremacistët e bardhë të sulmojnë njerëzit me ngjyrë, emigrantët dhe njerëzit nga pakicat fetare. Studentët e shkollave dhe universiteteve me prejardhje nga pakicat ishin objektiv i sulmeve raciste, pasi administrata e Trump në vitin 2018 anuloi një politikë të kohës së Obamës që synonte t’i jepte fund diskriminimit racor në shkolla. Sekretarja e Arsimit Betsy DeVos deklaroi se “disiplina është një çështje për të cilën mësuesit e klasave dhe drejtuesit e shkollave lokale meritojnë dhe kanë nevojë për autonomi dhe mbrojtje kundër abuzimit seksual në kampuset e kolegjit, si dhe mbrojtjen e studentëve transgjinorë nga të gjitha format e sulmeve.”(12)

 

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan është sundimtari i diskutueshëm i Turqisë, i njohur për ideologjitë e tij të forta konservatore fetare dhe pikëpamjet e ekstremit të djathtë, të tilla si kundërshtimi i tij ndaj komunitetit LGBTQ+ dhe deklaratat mizogjiniste, me fjalime publike që përmbajnë propagandë retorike populiste si krijimi i një kalifati islamik dhe rivendosja e Perandorisë Osmane.

Turqia është tërhequr nga Konventa e Stambollit, një konventë që synon të mbrojë gratë dhe komunitetin LGBTQ+ nga dhuna dhe abuzimi dhe të sigurojë të drejtat e tyre (13). Kjo ka ndezur polemika të mëdha mbi mënyrën se si Erdogan dhe regjimi i tij po e sundojnë vendin mes ritmeve në rritje të sulmeve femicide dhe homofobike, pa ofruar siguri për viktimat e këtyre sulmeve.

Sektarizmi dhe intoleranca fetare janë rritur masivisht në Turqi që kur Erdogan erdhi në pushtet. Refugjatët dhe pakicat etnike, veçanërisht kurdët, kanë vuajtur më së shumti nga regjimi i tij. Kombet e Bashkuara raportuan në vitin 2016 se forcat ushtarake dhe policore të Turqisë kanë vrarë mijëra njerëz gjatë një operacioni kundër rebelëve kurdë në Turqinë juglindore, pasi raporti rendit përmbledhjen e vrasjeve, torturave, përdhunimeve dhe shkatërrimit të pronës midis një grupi shkeljesh të të drejtave të njeriut. (14)

Protestat paqësore shpërthyen në Universitetin Boğaziçi pas emërimit nga Erdogan të akademikut Melih Bulu si rektor të universitetit. Bulu është i njohur për lidhjet e tij të ngushta me Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) të Erdoganit. Studentët që protestuan për emërimin e Bulu u arrestuan dhe u akuzuan penalisht, u kërcënuan dhe u abuzuan, ndërsa Erdogan i quajti ata si “dembelë dhe mendjengushtë”. Ai i akuzoi ata për lidhje me terrorizmin, që është një akuzë e përdorur gjerësisht nga zyrtarët turq për partitë opozitare dhe këdo që kritikoi regjimin e Erdoganit, duke përfshirë mësuesit, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe gazetarët.(16).

Mbi 100,000 profesorë, mësues zyrtarë qeveritarë dhe gazetarë janë burgosur nga regjimi i Erdoganit që nga sulmi i dështuar i grushtit të shtetit në vitin 2016, pasi shumë nga të arrestuarit janë anëtarë të lëvizjes Hizmet që u krijua nga predikuesi turk Fetullah Gylen, të cilin Erdogan e ka akuzuar për sulmin e  dështuar të grushtit të shtetit. Anëtarët e lëvizjes Gylen dhe Hizmet i kanë mohuar këto akuza, duke pretenduar se Erdogan organizoi grushtin e shtetit për të siguruar pozitën dhe pushtetin e tij, gjë që ka çuar në mbylljen e shkollave të Gylenit, largimin e mijëra ndjekësve të Gylenit nga punët e tyre shtetërore dhe arrestimin e më shumë se 150,000 civilë turq të arsimuar, të dyshuar për lidhje me Gylenin.(17)

 

Mohammad Hasan Akhund

Afganistani ka qenë në qendër të vëmendjes që kur talebanët rimorën kontrollin e vendit pas më shumë se një dekade. Që atëherë, vendi ka rënë në një recesion ekonomik, arsimor dhe humanitar, duke prekur veçanërisht të drejtat e grave.

Mulla Hasan Akhund, një nga anëtarët themelues të Talibanëve dhe një dijetar fetar ultra-konservator (18), është emëruar si Kryeministër i Afganistanit që nga kthimi i talebanëve, duke ngritur alarmin për shkeljet në rritje të të drejtave të njeriut për popullsinë afgane. .

Që kur Mulla Hasan Akhund u emërua kryeministër, gratë, gazetaret dhe aktivistët e të drejtave të njeriut kanë vuajtur më së shumti nga regjimi taleban. Vajzat nuk lejohen të shkojnë në shkolla dhe universitete pa veshje fetare dhe grave u ndalohet të dalin nga shtëpitë e tyre pa një shoqërues mashkull. Talibanët kanë zbatuar ligje që nxisin diskriminimin gjinor, duke çuar rrjedhimisht në humbjen e punës së grave,  duke përbërë kështu një sulm të hapur ndaj të drejtave të grave.(19).

Kthimi i talebanëve në pushtet ka pasur një ndikim të thellë në arsim. Megjithëse ka premtuar se do t’i lejojë gratë të ndjekin shkollat ​​dhe universitetet, Ministri i Arsimit të Lartë Abdul Baqi Haqqani ka deklaruar se gratë do të lejohen të shkollohen me kusht që ato të shoqërohen me një shoqërues mashkull dhe që studimet e tyre të jenë në përputhje me interpretimin e ligjit islam nga talibanët. Haqqani gjithashtu deklaroi se klasat e përziera gjinore do të ndalohen dhe ligji i Sheriatit do të zbatohet në shkolla dhe universitete.(20)

 

Bashar al-Assad

Bashar Al Assad është përkufizimi i personifikuar i diktaturës. Assad, diktatori i Sirisë, është përgjegjës për masakrën e miliona civilëve që kundërshtojnë regjimin e tij dhe ka përdorur armë kimike, torturë dhe ekzekutim si mjete sulmi. Ai ka arrestuar dhe vrarë gazetarë që ekspozuan krimet e tij të luftës, si dhe ka bombarduar zona me popullsi të dendur civile.(21) Kjo ka rezultuar në një krizë refugjatësh, ku 9 milionë njerëzve u është dashur të ikin në shtetet fqinje, duke kërkuar azil në kampet e refugjatëve dhe duke jetuar në kushte të vështira. Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së raportoi se gati 6 milionë sirianë tani mbështeten në programet e tij të ndihmës ushqimore për të mbijetuar.(22)

Me situatën aktuale në Siri, shumë studentë të shkollave dhe universiteteve kanë frikë për jetën e tyre, madje shumë prindër refuzojnë t’i dërgojnë fëmijët e tyre në shkolla, pasi shkollat ​​janë kthyer në shërbim të inteligjencës ushtarake. Nëse këto familje zbulohet se janë pjesë e protestave anti-qeveritare, ose kundërshtojnë regjimin e Asadit, ato do të torturohen dhe kërcënohen, dhe shumicën e rasteve, vriten nga Forcat e Armatosura Siriane dhe raportohen si “të zhdukur”.(23)

Shkollat ​​dhe universitetet në Siri po ndjekin kurrikulën që është interpretuar nga regjimi i Asadit, i cili indoktrinon studentët në përputhje me ideologjitë e qeverisë, duke rezultuar në gjenerata të reja të diktuara nga retorika nacionaliste në mbështetje të regjimit të Asadit.(24)

 

Ali Khameini

Irani është i njohur për kulturën e tij të pasur dhe një histori me kontribute të mëdha në fushën shkencore, shëndetësore dhe filozofike. Pavarësisht historisë së tij të pasur, Irani aktualisht po vuan nga shkelje të rënda të të drejtave të njeriut nga Udhëheqësi Suprem i vendit.

Ali Khameini është një figurë shumë e diskutueshme në Iran, i njohur për besimet dhe pikëpamjet e tij ekstreme fetare, me një mentalitet konservator të ekstremit të djathtë. Regjimi i Khameinit është i njohur për brutalitetin e tij dhe zbatimin e besimeve fetare mbi njerëzit, ndërkohë që nuk respekton fetë e tjera të pakicave etnike që bashkëjetojnë në Iran. Kushdo që kritikon qeverinë i nënshtrohet kërcënimeve dhe akuzave penale, pasi ligjet e Sheriatit të interpretuara nga regjimi i Khameinit zbatohen në të gjitha institucionet qeveritare.

Khameini ka qenë përgjegjës për mbylljen e shumë universiteteve ku studentët kundërshtuan shkeljet e të drejtave të njeriut. Ai shtypi me dhunë këta studentë dhe ka kërcënuar universitetet që nuk pajtohen dhe e kundërshtojnë regjimin e tij (25).

Irani ka ndaluar mësimin e gjuhës angleze në shkollat ​​fillore, duke cituar se ajo hap portën për përhapjen e ideologjive perëndimore, diçka që ai e ka quajtur “pushtim kulturor perëndimor”. Ky veprim synon të minimizojë kritikat e qeverisë mes studentëve dhe t’i bëjë ata të pavëmendshëm ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut që po kryhen në të gjithë vendin.(26)

 

Nicolas Maduro

Venezuela ka vuajtur nga një krizë e madhe ekonomike në vitet e fundit, me normat e papunësisë(27) dhe varfërisë(28) duke u rritur çdo vit. Shifrat janë rritur ndjeshëm pasi Nicolas Maduro mori pushtetin në 2013 dhe ka krijuar kundërshtim të fortë për trajtimin e krizës.

Kanë qënë të shumta protestat kundër Maduros dhe regjimit të tij, duke e akuzuar atë për korrupsion dhe totalitarizëm, si dhe për dështimin për të mbrojtur demokracinë e të ndjerit Hugo Chavez. Në përgjigjje të protestave, regjimi i Maduros ka burgosur, torturuar dhe vrarë civilët pjesëmarrës në protesta, duke përfshirë gazetarë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut që kritikojnë stilin e tij të udhëheqjes. Shumë prej tyre janë raportuar të zhdukur.(29)

Kriza ka prekur thellësisht arsimimin e fëmijëve, të cilët nuk mund të përballojnë mjetet dhe ushqimet e tyre shkollore. Shumë studentë e kanë braktisur shkollën për të punuar dhe për të ndihmuar familjet e tyre të fitojnë jetesën, pasi sigurimi i parave për ushqim është më i ngutshëm sesa ndjekja e shkollës.(30)

Situata në universitete është po aq e keqe. Profesorët dhe akademikët paguhen pak dhe në disa raste nuk paguhen fare. Disa universitete janë raportuar se vuajnë nga mungesa e ujit, gjë që tregon se ka pak ose aspak vëmendje ndaj faktorit arsimor në Venezuelë.(31) Regjimi i Maduro arrestoi studentët që protestonin kundër kushteve aktuale në sferën arsimore, ndonjëherë përmes përdorimit të plumbave të forcave të armatosura të qeverisë.(32)

 

Min Aung Hlaing

Pavarësia e Mianmarit nga sundimi britanik në vitin 1948 shfaqi një sërë problemesh në vend. Lufta civile, varfëria, sundimi ushtarak dhe vendosja e një diktature janë vetëm disa nga çështjet me të cilat përballet Mianmari. Forcat e armatosura të Mianmarit, të njohura si ‘Tatmadaë’ e kanë bërë pakicën myslimane Rohingya një objektiv të gjenocidit.

Në vitin 2020, Aung San Suu Kyi dhe partia e saj politike ‘Lidhja Kombëtare për Demokraci’ fituan zgjedhjet për herë të dytë. Udhëheqësit ushtarakë akuzuan zgjedhjet si të manipuluara dhe gjenerali më i lartë i Mianmarit Min Aung Hlaing bëri një grusht shteti në vitin 202, duke marrë pushtetin e vendit dhe duke arrestuar Suu Kyi dhe udhëheqës të tjerë të partive opozitare.(33).

Kur shpërthyen protestat paqësore në vend pas grushtit të shtetit, shumë civilë kanë humbur jetën, pasi regjimi ushtarak i Aung Hlaing ka vrarë, torturuar dhe përdhunuar protestuesit, ndërsa gaz lotsjellës dhe armë të tjera janë përdorur për të shpërndarë demonstruesit.(34).

Duke marrë parasysh paqëndrueshmërinë aktuale politike të vendit, shumë studentë e kanë ndërprerë arsimin mes frikës se programet shkollore diktohen nga politikat ushtarake dhe një retorikë autoritare që lavdëron udhëheqjen e Aung Hlaing.(35).

 

Kim Jong Un

Koreja e Veriut është një nga vendet më të izoluara në botë. Sistemi i tij qeverisës është një përzierje midis komunizmit, konfucianizmit dhe diktaturës monarkike. Koreja e Veriut është e njohur për regjimin e saj autoritar, pasi sundimtari i vendit Kim Jong Un dhe partia e tij politike “Partia e Punëtorëve të Koresë” përdorin kërcënimin dhe frikësimin për të detyruar bindjen e njerëzve. Kim kufizon komunikimin me botën e jashtme duke siguruar që njerëzit të qëndrojnë brenda kufijve të vendit.(36)

Koncepti i lirisë apo opozitës nuk tolerohet nga Jong Un dhe, në fakt, nuk ekziston në shoqërinë koreano-veriore.(37) Kjo shpjegon pse mediat e pavarura dhe partitë opozitare nuk ekzistojnë në Korenë e Veriut. Kim dhe paraardhësit e tij izoluan plotësisht vendin, duke e bërë veten si ekuivalentë të Zotit dhe njerëzit e tij ‘skllevër të Zotit’.

Normat e larta të varfërisë në Korenë e Veriut rriten vazhdimisht dhe, deri në vitin 2018, normat e varfërisë shkuan në 80%.(38) Siç u pa më parë në Venezuelë apo vende të tjera, studentët braktisin shkollën për të siguruar ushqim dhe mirëmbajtje për familjet e tyre. Gjatë pushimeve, studentët detyrohen të punojnë në zonat rurale dhe mësuesit detyrohen të punojnë për qeverinë, duke ndërmarrë punë të tilla si ndërtimi i hekurudhave, bujqësia dhe punë të tjera të paligjshme për të mbijetuar.(39)

Sistemi arsimor i Koresë së Veriut përbëhet nga propaganda e detyruar. Studentët duhet të durojnë fjalime të pafundme që e përshkruajnë trashëgiminë e Kim-it si heroike. Sistemi mbështetet nga indoktrinimi sistematik i popullsisë së vendit, duke mbështetur kështu bindjen ndaj udhëheqësit të tij. Koncepte të tilla si liria apo të drejtat e njeriut, shkollat ​​dhe universitetet, si dhe çështjet ndërkombëtare, nuk u mësohen siç duhet studentëve.(40)

 

Paul Kagame

Pavarësisht progresit të fundit të Ruandës në fusha si shëndetësia dhe arsimi, për të cilat Presidenti Paul Kagame, pretendon meritën, qeveria ka shumë të meta. Kagame u bë president i Ruandës në vitin 2000 dhe, ashtu si çdo diktator tjetër, ka përdorur fuqinë e tij si një mënyrë për të mbyllur partitë opozitare dhe gazetarët që tërheqin vëmendjen ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut nën sundimin e tij. Ai ka burgosur vazhdimisht kandidatët për presidencë njerëzore duke i akuzuar për evazion fiskal dhe kërcënim ndaj sigurisë kombëtare, por këto akuza përdoren thjesht për qëllime politike si një mënyrë për të siguruar pozicionin e tij si udhëheqës i Ruandës.(41).

Edhe pse duke e akredituar veten për progresin dhe zhvillimin e madh në fushën e arsimit, të dhënat e UNICEF-it kanë rezultate të kundërta. Shumë fëmijë me aftësi të kufizuara nuk janë të regjistruar në shkollat ​​fillore pasi ata përballen me refuzimin nga shkollat. Shumica e shkollave nuk janë të dizenjuara për të qenë të aksesueshme për fëmijët me aftësi të kufizuara, pasi materialet dhe objektet nuk përmbushin nevojat e tyre.(42)

Fusha arsimore kërkon shumë vëmendje; vetëm 18% e fëmijëve regjistrohen në arsimin parashkollor dhe vajzat kanë më shumë gjasa të braktisin shkollën.(43)

 

Vladimir Putin

Sipas ‘Freedomhouse.org’, Rusia ka arritur 20 nga 100 përsa i përket të drejtave politike dhe lirisë se fjalës.(44) Presidenti i vendit, Vladimir Putin, po ushtron një regjim autoritar me një qëndrim zero tolerancë ndaj opozitës dhe kritikave ndaj tij. Ai akuzon partitë opozitare dhe protestuesit si “terroristë” dhe “spiunë që kërcënojnë sigurinë e vendit”. Alexei Navalny, një kritik i shquar i lidershipit të Putinit dhe aktivist kundër korrupsionit, u helmua në vitin 2020, nën urdhrat e Putinit. Në vitin 2021 ai u burgos nga regjimi i Putinit, një akt që tërhoqi vëmendjen e organizatave të të drejtave të njeriut, të cilat nga ana e tyre dënuan regjimin e tij dhe i kërkuan botës të vepronte kundër shkeljeve të të drejtave të njeriut që po kryheshin nga Putin, duke përfshirë aneksimin e paligjshëm të Krimesë dhe pengimin e politikave të brendshme të shteteve post-sovjetike.

Putini ka detyruar autoritetin dhe ideologjitë e tij mbi arsimin e paraqitur duke miratuar një ligj të ri që ndalon aktivitetet arsimore pa miratimin e autoriteteve, duke paraqitur kështu një kufizim të madh për lirinë e shkollave dhe universiteteve.(45).

Si një përpjekje për të zbardhur historinë, Ministria e Arsimit e Rusisë ka miratuar tekstet shkollore të historisë që përshkruajnë aneksimin e Krimesë nga Rusia si paqësor. Këta janë thjesht shembuj që hedhin dritë mbi mënyrën se si Putin po udhëheq një regjim autoritar në Rusi dhe çon në krijimin e një brezi që do të lavdërojë Bashkimin Sovjetik dhe ideologjitë e tij.(46)

 

Teodoro Obiang

I njohur si lideri i dytë kombëtar jo-mbretëror në botë, Obiang ka udhëhequr Guinenë Ekuatoriale për 43 vjet që nga viti 1979 me anë të një regjimi autoritar. (47) Të drejtat e njeriut po shkelen vazhdimisht në Guinenë Ekuatoriale; abuzimi i të drejtave të njeriut, korrupsioni, dhe abuzimi me pushtetin janë çështjet kryesore që prekin vendin për 43 vitet e fundit. Popullsia e tij jeton në frikë të vazhdueshme dhe mbrojtësit e të drejtave të njeriut, aktivistët dhe kundërshtarët politikë përballen me abuzime sistematike nën regjimin e Obiang.(48)

Grupi i burimeve natyrore të Guinesë Ekuatoriale, pasuri nga e cila përfiton, bën që arsimi të injorohet plotësisht. Mësuesit priren të paguhen më pak dhe ka mungesë të mjeteve shkollore, me shkollën e përshtatur në një mënyrë që nuk i përgjigjet nevojave të nxënësve. Korrupsioni luan një rol të madh në sistemin arsimor, pasi mësuesit që kanë lidhje politike pa përvojë apo akreditim në këtë fushë punësohen në shkolla dhe universitete.(50)

 

Sheikh Hasina

Sundimi i Sheikh Hasinës në Bangladesh po shkel në mënyrë famëkeqe të drejtat e njeriut. Gazetarët arrestohen në mënyrë të paligjshme për kritikat e regjimit të Hasinës dhe aktivistët e të drejtave të njeriut po zhduken. Regjimi torturon protestuesit që marrin pjesë në demonstratat kundër udhëheqjes së Hasinës.(51)

Bangladeshi ka një nga nivelet më të larta të shkeljeve të të drejtave të grave. Dhuna në familje, sulmet me acid, përdhunimet dhe martesat e fëmijëve janë në mënyrë disproporcionale të larta në vend, me një zbatim të dobët të ligjeve që mbrojnë gratë dhe fëmijët, që si pasojë sjell rritjen e abuzimeve te tilla.(52).

Arsimi në Bangladesh vazhdon të vuajë, pasi shkalla e varfërisë rritet çdo vit, duke i detyruar studentët të braktisin shkollën për të ndihmuar familjet e tyre. Vajzat kanë më shumë gjasa të braktisin shkollën dhe shumë prej tyre nuk e ndjekin as shkollën fillore, pasi janë të ndikuara nga pabarazia dhe paragjykimet gjinore. Në dritën e kësaj, prindërit nuk e konsiderojnë arsimin si të rëndësishëm për gratë.(53)

 

Gurbanguly Berdimuhamedoë

Gurbanguly Berdimuhamedoë është cilësuar si diktatori më i keq në botë nga Obozrevatel Magazine.(54) Ai thuhet se ka kryer shkeljet më të rënda të të drejtave të njeriut në Turkmenistan, një nga vendet më të izoluara në botë.

Liria, si e drejtë e njeriut nuk ekziston në Turkmenistan. Berdimuhamedoë e detyron fuqinë e tij në çdo cep të vendit; nuk ka liri të shprehjes dhe fesë apo liri të medias dhe informacionit, dhe torturat në burg si dhe zhdukjet e dhunshme janë standarde brenda regjimit të Berdimuhamedoë.(55)

Propaganda e Berdimuhamedoë ndikon në sektorin arsimor, aq sa shkollat ​​mësojnë tekste shkollore që përmbajnë fjalime lavdërimi ndaj regjimit të Berdimuhamedoë, në një përpjekje për të indoktrinuar fëmijët që në moshë të re. Shkollat ​​dhe universitetet në Turkmenistan kontrollohen dhe monitorohen rreptësisht nga qeveria, pasi ato kontrollojnë informacionin që po merret nga studentët dhe mësuesit për të garantuar sigurinë dhe mbrojtjen e regjimit aktual politik.(56)

Turkmenistani përballet me mungesën e mësuesve të kualifikuar si pasojë e kushteve të këqija në sektorin arsimor, siç është mungesa e burimeve arsimore në shkolla dhe universitete. Ndarjet e dyfishta dhe orët e së shtunës bëjnë një presion të madh mbi studentët. Gratë, për më tepër vuajnë nga presionii i shtuar për sa i përket standardeve shoqërore, sipas së cilave ato duhet të martohen në ditëlindjen e tyre të 20-të ose 21-të. Rrjedhimisht, shumë prej tyre ndihen të dekurajuara për të përfunduar arsimin e tyre të lartë, pasi formojnë familjet e tyre në fillim të të 20-tave në vend që të ndjekin një karrierë.(57)

By Zinat Asadova

Translated by Xhina Cekani from [Who is 2021’s Tyrant of the Year?]

 

Sources:
1. https://www.indexoncensorship.org/2021/12/who-is-2021s-tyrant-of-the-year/
2. https://www.washingtonpost.com/world/2021/05/24/faq-lukashenko-belarus/
3. https://belsat.eu/en/news/lukashenka-wants-opposition-minded-students-out-of-universities/
4. https://www.voiceofbelarus.com/lukashenko-fires-teachers/
5. https://www.france24.com/en/live-news/20211116-bolsonaro-govt-accused-of-censoring-brazil-school-exam
6. https://theconversation.com/bolsonaro-faces-crimes-against-humanity-charge-over-covid-19-mishandling-5-essential-reads-170332
7. https://theconversation.com/brazilian-universities-fear-bolsonaro-plan-to-eliminate-humanities-and-slash-public-education-budgets-117530
8. https://www.wilsoncenter.org/xis-statements-education
9. https://www.jpolrisk.com/what-the-chinese-education-minister-is-really-trying-to-say/
10. https://cmsny.org/trumps-executive-orders-immigration-refugees/
11. https://apnews.com/article/politics-lifestyle-us-news-education-donald-trump-07c8e7c5a69942699f7640890677c2d2
12. https://www.educationnext.org/harmful-policies-values-rhetoric-trump-and-nations-schools-forum-jeffries/
13. https://www.hrw.org/news/2021/03/24/turkey-erdogans-onslaught-rights-and-democracy
14. https://www.nytimes.com/2017/03/10/world/europe/un-turkey-kurds-human-rights-abuses.html
16. https://www.hrw.org/news/2021/02/18/turkey-student-protesters-risk-prosecution
17. https://www.ibtimes.co.uk/erdogans-war-education-exodus-turkeys-teachers-1656930
18. https://en.wikipedia.org/wiki/Hasan_Akhund
19. https://www.hrw.org/news/2021/09/29/list-taliban-policies-violating-womens-rights-afghanistan
20. https://www.insider.com/women-can-attend-university-mixed-classes-banned-taliban-education-minister-2021-8
21. https://theworld.org/stories/2014-09-24/8-reminders-how-horrible-syrian-president-bashar-al-assad-has-been-his-people
22. https://theworld.org/stories/2014-09-24/8-reminders-how-horrible-syrian-president-bashar-al-assad-has-been-his-people
23. https://www.hrw.org/report/2013/06/05/safe-no-more/students-and-schools-under-attack-syria
24. https://www.hrw.org/report/2013/06/05/safe-no-more/students-and-schools-under-attack-syria
25. https://justice4iran.org/12022/
26. https://tolonews.com/world/iran-bans-english-primary-schools-over-%E2%80%98cultural-invasion%E2%80%99
27. https://www.statista.com/statistics/370935/unemployment-rate-in-venezuela/
28. https://www.statista.com/statistics/1235189/household-poverty-rate-venezuela/
29. https://www.vox.com/world/2017/9/19/16189742/venezuela-maduro-dictator-chavez-collapse
30. https://www.globalcitizen.org/en/content/venezuela-crisis-childrens-education/
31. https://www.timeshighereducation.com/news/venezuelan-universities-approaching-point-no-return
32. https://www.refworld.org/docid/5be942fca.html
33. https://www.cfr.org/backgrounder/myanmar-history-coup-military-rule-ethnic-conflict-rohingya
34. https://www.hrw.org/news/2021/09/27/what-impunity-looks
35. https://www.frontiermyanmar.net/en/parents-teachers-and-students-boycott-slave-education-system/
36. https://www.hrw.org/world-report/2020/country-chapters/north-korea#
37. https://s-space.snu.ac.kr/bitstream/10371/110061/1/02.pdf
38. https://www.researchgate.net/figure/North-Korea-estimated-poverty-rates-by-region-2012-and-2018-Figures-obtained-using_fig5_339990994
39. https://s-space.snu.ac.kr/bitstream/10371/110061/1/02.pdf
40. https://s-space.snu.ac.kr/bitstream/10371/110061/1/02.pdf
41. https://www.cfr.org/blog/alongside-real-progress-kagames-human-rights-abuses-persist
42. https://www.unicef.org/rwanda/education
43. https://www.unicef.org/rwanda/education
44. https://freedomhouse.org/country/russia/freedom-world/2021
45. https://thebell.io/en/russia-tightens-state-control-over-education/
46. https://khpg.org/en/1608809430
47. https://en.wikipedia.org/wiki/Teodoro_Obiang_Nguema_Mbasogo
48. https://www.amnesty.org/en/latest/news/2019/08/equatorial-guinea-years-of-repression-and-rule-of-fear/
49. https://www.borgenmagazine.com/education-equatorial-guinea-budget-crisis/
50. https://www.justiceinitiative.org/voices/amidst-unesco-scandal-president-obiang-gives-schools-notebooks-his-image
51. https://www.amnestyusa.org/countries/bangladesh/
52. https://www.amnestyusa.org/countries/bangladesh/
53. https://borgenproject.org/girls-education-in-bangladesh/
54. https://en.wikipedia.org/wiki/Gurbanguly_Berdimuhamedow
55. https://www.hrw.org/world-report/2020/country-chapters/turkmenistan
56. https://borgenproject.org/8-facts-about-education-in-turkmenistan/#:~:text=Turkmenistan%20has%20an%20impressively%20high,through%2010th%20grade%20in%20Turkmenistan.
57. https://borgenproject.org/8-facts-about-education-in-turkmenistan/#:~:text=Turkmenistan%20has%20an%20impressively%20high,through%2010th%20grade%20in%20Turkmenistan.

pictures are taken from : https://www.indexoncensorship.org/2021/12/who-is-2021s-tyrant-of-the-year/

Fëmijët e Botës: Çfarë mund të bëhet?

Ekzistojnë tre komponentë kryesorë të nevojshëm për të promovuar dhe mbrojtur shëndetin mendor të fëmijëve, konkretisht:

Angazhimi për të forcuar lidershipin dhe rritjen e investimeve;
– Komunikimi për të trajtuar stigmën dhe për t’u angazhuar me të rinjtë;
– Veprimi për minimizimin e faktorëve të rrezikut, maksimizimin e faktorëve mbrojtës në familje dhe shkolla, forcimin e kapaciteteve të mbrojtjes sociale dhe përmirësimin e kërkimit në zonë.

Përkushtimi, në aspektin e gjerë, nënkupton nevojën për një udhëheqje globale më jetike, zhvillimin e modeleve të financimit për të kapërcyer hendekun e investimeve dhe partneritete për të shkëmbyer njohuri dhe për të ndërtuar kapacitete, për të mbledhur të dhëna dhe dëshmi, për të monitoruar dhe vlerësuar progresin. Për më tepër, kjo përfshin rritjen e fondeve. Në shumë vende, shëndeti mendor është i pafinancuar, pasi pjesa më e madhe e buxhetit është investuar në shërbimet psikiatrike, duke i lënë një sasi të vogël parandalimit dhe promovimit të shëndetit mendor. Vendet janë fokusuar në përcaktimin e objektivave specifike buxhetore për çështjet e shëndetit mendor brenda sferës së kujdesit shëndetësor në vitet e fundit. Këto janë zakonisht të paktën 5% në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme (LMICs) dhe të paktën 10% në vendet me të ardhura më të larta.

Vendet duhet të rrisin fondet si në arsim ashtu edhe për mbrojtjen sociale. Ata duhet të përcaktojnë objektiva më të sakta dhe të zhvillojnë burime të reja dhe novatore financimi dhe fondesh, duke përfshirë agjencitë ndërkombëtare dhe donatorët, në përputhje me qasjet e të drejtave të njeriut bazuar në nevojat e njerëzve.

Përmirësimi i komunikimit mund të çojë në rezultate më të mira. Ai trajton keqkuptimet rreth çështjeve të shëndetit mendor, që nxisin stigmën dhe parandalojnë fëmijët dhe adoleshentët të kërkojnë mbështetje dhe të marrin pjesë plotësisht në komunitetet e tyre. Qeveritë dhe mediat duhet të punojnë së bashku për t’i dhënë fund stigmës rreth shëndetit mendor dhe të promovojnë pikëpamjen se është thelbësore të flasim për shëndetin mendor.

Kjo do të rriste njohuritë e njerëzve për shenjat e stresit dhe do të informonte qytetarët për të kërkuar ndihmë. Komunikimi është kritik, pasi u siguron të rinjve mjetet për angazhim aktiv dhe kuptimplotë, nëpërmjet investimit në grupet rinore të komunitetit ose bashkë-krijimit të nismave dhe programeve të trajnimit. Dëgjimi i nevojave të të rinjve do të përmirësojë masat që synojnë të ndihmojnë fëmijët, të rinjtë dhe kujdestarët gjatë gjithë jetës së tyre.

Veprimi duhet të përfshijë katër aspekte kryesore. Aspekti i parë është të mbështesë familjen e një fëmije si figurën e tij themelore. Marrëdhëniet e qëndrueshme në shtëpi mund të ndihmojnë në mbrojtjen e fëmijëve kundër stresit toksik dhe promovojnë elasticitetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Programet e prindërimit duhet të rriten, duke u fokusuar në Mësimin Social dhe Emocional (SEL) për të mbështetur familjet dhe fëmijët në zhvillimin e lidhjeve pozitive dhe krijimin e një mjedisi pozitiv në shtëpi. Fëmijët që jetojnë në kushte të rënda shtëpiake, duke përfshirë dhunën ose stresin e rëndë, duhet të kenë mbështetje specifike. Prindërve të tyre duhet t’u sigurohen njohuri (të tilla si programe trajnimi, këshillim për shëndetin, ushqimin dhe zhvillimin e fëmijës) dhe burime të tilla si leja prindërore me pagesë, mbështetje për ushqyerjen me gji, kujdes të cilësisë së lartë në dispozicion dhe të aksesueshëm për fëmijët dhe përfitime për fëmijë. Kjo rrjedhimisht do të rrisë angazhimin e kujdestarit me fëmijët e tyre gjatë gjithë fëmijërisë dhe adoleshencës së tyre, si dhe do të nxisë zhvillimin e tyre social, emocional, fizik dhe njohës. Kujdestarët kanë nevojë për trajnime aftësish për të përmirësuar rezultatet zhvillimore, rezultatet e sjelljes dhe ato familjare, për problemet shëndetësore të fëmijëve dhe adoleshentëve.

Së dyti, shkollat ​​janë një pjesë e rëndësishme e jetës së fëmijëve dhe si e tillë, duhet të jenë një nga institucionet kryesore që sigurojnë mbështetjen e shëndetit mendor. Dhuna, ngacmimi, stresi dhe presioni për të performuar janë dëmtuesit kryesorë të shëndetit mendor. Në këtë kuptim, shkollat ​​duhet të zbatojnë një qasje holistike për të rritur zhvillimin dhe mirëqenien e fëmijëve. Ato duhet të inkurajojnë një klimë të ngrohtë dhe pozitive që i bën fëmijët të ndihen të sigurt dhe të lidhur dhe t’i fuqizojë ata të shprehin mendimet e tyre, të mbështesin studentët e tjerë në shprehjen e tyre dhe të kërkojnë ndihmë kur është e nevojshme.

Shkollat duhet të sigurojnë trajnime të rregullta për shëndetin mendor dhe mirëqenien psikosociale për mësuesit dhe personelin, si dhe për fëmijët, adoleshentët dhe familjet. Ato duhet të forcojnë më tej njohuritë dhe kompetencat socio-emocionale të mësuesve, në mënyrë që të ndihmojnë fëmijët dhe adoleshentët të mësojnë për shëndetin mendor, të zhvillojnë zakone të shëndetshme dhe të njohin nxënësit që mund të kenë nevojë për mbështetje shtesë. Përveç kësaj, ata duhet t’i ofrojnë stafit të shkollës trajnime që synojnë identifikimin e nxënësve me tendenca të vetëvrasjes dhe t’i ndihmojnë ata në përputhje me rrethanat. Programet kombëtare të parandalimit të vetëvrasjeve duhet të kufizojnë aksesin në mjetet e vetëvrasjes, të inkurajojnë raportimin e përgjegjshëm të medias dhe të identifikojnë dhe heqin përmbajtjen e dëmshme në mediat sociale.

Së treti, sistemet dhe forcat e shumta të punës duhet të forcohen për të adresuar sfidat e shëndetit mendor. Shërbimet e shëndetit mendor duhet të ofrohen nëpër sektorë dhe platforma të ndryshme, duke përfshirë arsimin, mbrojtjen sociale dhe kujdesin në komunitet. Ndërhyrjet e bazuara në komunitet si mbrojtja e fëmijëve dhe menaxhimi i rasteve të dhunës me bazë gjinore duhet të miratohen veçanërisht për të identifikuar dhe mbështetur fëmijët në rrezik, që kërkojnë kujdes të specializuar. Organizatat lokale të grave duhet të jenë një burim thelbësor i mbështetjes psikosociale për gratë dhe vajzat, veçanërisht për të mbijetuarat e dhunës me bazë gjinore. Ndërhyrjet e MHPSS duhet të përmirësohen në mënyrë që t’u ofrojnë fëmijëve mjetet dhe burimet e nevojshme për të përballuar ankthin dhe format e rënda të shqetësimit. Të drejtat e fëmijëve duhet të respektohen në hartimin dhe ofrimin e shërbimeve të shëndetit mendor, ku përdoruesit e shërbimeve nuk trajtohen si pacientë, por si individë me të drejta. Kujdesi duhet të jetë i përqendruar te personi dhe i orientuar drejt rimëkëmbjes.

Faktori i katërt kyç për veprim është përmirësimi i të dhënave, hulumtimit dhe provave. Mungesa e të dhënave për shëndetin mendor të fëmijëve, adoleshentëve dhe kujdestarëve, veçanërisht në LMIC-të me shumicën e adoleshentëve të botës, përbën një sfidë për zhvillimin dhe planifikimin e politikave. Kështu, vendet duhet të rrisin buxhetet e kërkimit për të gjitha moshat dhe etnitë, që të përshtaten me realitetet lokale dhe të kapin përvoja të ndryshme. Hulumtimi cilësor mund të ndihmojë në zvogëlimin e boshllëqeve, në gjenerimin e provave dhe të sigurojë një përshkrim solid të mirëqenies së fëmijëve dhe adoleshentëve.

Është thelbësore të monitorohet dhe vlerësohet shëndeti mendor nëpërmjet një grupi treguesish thelbësorë, të përcaktuar me konsensus rreth shëndetit mendor të fëmijës, adoleshentit dhe kujdestarit, duke mbuluar prevalencën e kushteve të shëndetit mendor, ofrimin e kujdesit shëndetësor mendor dhe shtrirjen e përpjekjeve për të adresuar çështjet që mbrojnë fëmijët dhe adoleshentët në rrezik. Hulumtimi duhet të synojë të kuptojë nevojat e ndryshme dhe të hetojë faktorët që ndalojnë ose përshpejtojnë zbatimin e politikave. Rritja e kërkimit do t’u siguronte qeverive njohuri mbi çështjen e shëndetit mendor, duke i kthyer idetë në veprim.

 

Summarize by Elizaveta Rusakova from A FRAMEWORK FOR ACTION of The State of the World’s Children 2021

Translated by Xhina Cekani from [World Children: What can be done]

 

Fëmijët dhe Shëndeti Mendor

Pjesa I
Kapitulli 3 – Faktorët që ndihmojnë dhe dëmtojnë

Studiuesit kanë identifikuar faktorë të ndryshëm rreziku të njohur si ‘shënues rreziku’, përkatësisht knshkaqet dhe efektet e tyre të mundshme në shëndetin mendor të fëmijëve. Rezultatet e këtyre faktorëve të rrezikut ndryshojnë ndjeshëm nga fëmija në fëmijë, pasi përvojat e tyre dhe kushtet sociale, ekonomike dhe mjedisore ndryshojnë. Ekziston një lidhje proporcionale midis faktorëve të rrezikut dhe shkaqeve të tyre. Me rritjen e kohëzgjatjes dhe intensitetit të këtyre shkaqeve, rriten edhe faktorët e rrezikut.
Meqenëse të kuptuarit e shëndetit mendor ndryshojnë sipas kulturave, studiuesit, pavarësisht se mbledhin sasi të mëdha të dhënash, janë ende të kufizuar në identifikimin e rreziqeve të zakonshme për shëndetin mendor.

Mjediset mund të veprojnë si një faktor rreziku ose një faktor mbrojtës për një fëmijë, duke e bërë të vështirë përgjithësimin e të kuptuarit të shëndetit mendor. Për shembull, një shkollë mund të jetë një mjedis fuqizues për një fëmijë, ku ai motivohet nga mësuesit e tij dhe merr kurse që zgjerojnë horizontet e tij personale dhe akademike. Megjithatë, në të njëjtat mjedise, një fëmijë mund të përjetojë ngacmime të rënda, kritika dhe trauma, duke dëmtuar shëndetin e tyre mendor.

Megjithatë, pavarësisht këtyre kompleksiteteve, ky kapitull me titull “Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021” identifikon tre faktorë kritikë të rëndësishëm për të kuptuar shëndetin mendor të fëmijëve. Këta faktorë nuk janë biologjikë dhe mund të ndryshohen lehtësisht. Prandaj, ato duhet të kuptohen me maturi. Kjo perfshin:

 • Kujdesi nga prindërit/kujdestarët
  • Mjedisi i jashtëm
  • Marrëdhëniet me bashkëmoshatarët (ndërsa ata rriten)

Ky kapitull lundron nëpër mendimet e paraqitura nga adoleshentët në grupet e diskutimit të shëndetit mendor të drejtuar nga Universiteti John Hopkins.

Një qasje e kursit të jetës ndaj rreziqeve mbizotëruese të shëndetit mendor

Pavarësisht nga vështirësia në marrjen e informacionit standard në lidhje me faktorët e shëndetit mendor nëpër rajone të ndryshme, një ekip ekspertësh nga “Universidad e Federal do Rio Grande do Sul” në Brazil ekzaminoi të dhëna të standardizuara nga Anketat Demografike dhe Shëndetësore (DHS), Anketat e grupeve me tregues të shumëfishtë (MICS) dhe Anketa Globale e Shëndetit të Studentëve në Shkollë (GSHS), me qëllim gjetjen e të përbashkëtave në shpërndarjen e faktorëve të rrezikut nëpër rajone. Ata e bënë këtë me synimin për të zhvilluar dhe zbatuar ndërhyrje dhe metoda më të mira për të adresuar rreziqet e shëndetit mendor tek fëmijët. Ekspertët gjetën 23 faktorë në periudhat perinatale, fëmijërinë e hershme, fëmijërinë dhe adoleshencën e dy dekadave të para të një personi. Disa nga faktorët përfshijnë bullizmin, punën e fëmijëve, subjektin e dhunës dhe mungesën e ushqimit të duhur.

Faktorët e rrezikut dhe mbrojtës: Prindërimi (bota e fëmijës)

Roli i prindërve identifikohet si roli më kritik dhe kryesor në zhvillimin e shëndetit mendor të fëmijës. Prindi është pika e parë e kontaktit të fëmijës. Veçanërisht në lidhje me mënyrën se si ata vazhdojnë ta shohin veten dhe botën përreth tyre. Prindërit mund të krijojnë një mjedis të sigurt, të mbrojtur dhe të qëndrueshëm për një fëmijë, si dhe t’i ofrojnë atij mundësi dhe platforma për t’u rritur në botë. Megjithatë, bota e kufizuar e një fëmije zgjerohet shumë gjatë adoleshencës ku hyjnë rreziqe të tjera të jashtme.

Bota rreth fëmijës

Disa nga këto rreziqe ekzistojnë në botë, kryesisht si rrjedhim nga varfëria dhe konfliktet. Në shumicën e rasteve, prindërit luftojnë për të ndihmuar adoleshentët të orientohen në këto rreziqe të jashtme, duke e bërë të vështirë për fëmijët të përballen me botën përreth tyre.

Pjesa II – Ndryshimet e mëdha fillojnë të vogla

Mos shpenzimi për shëndetin mendor i kushton vetëm Anglisë 16.13 miliardë paund në vit. Ka një mungesë prioriteti dhe iniciative në fazat e hershme të një fëmije, ku sjellja e dhunshme që më vonë shkakton dëme dhe agresion të gjerë, mund të kufizohet me një kosto dukshëm më të ulët nëse trajtohet dhe i jepet prioritet që në fillim. Fondacioni Mbretëror jep gjashtë rekomandime për të zvogëluar këto humbje prej 16.13 miliardë paund në vit. Këto përfshijnë:

 1. Rritja e ndërgjegjësimit mbi ndikimin e viteve të hershme të fëmijës;
 2. Ndërtimi i një shoqërie më edukative;
 3. Krijimi i komuniteteve të mbështetjes;
 4. Krijimi i një fuqie punëtore që ngre lart familjet e të prekurve;
 5. Mbledhja dhe interpretimi i më shumë të dhënave për të përmirësuar kujdesin për fëmijët dhe kujdestarët e tyre;
 6. Promovimi i ndryshimeve afatgjata që ofrojnë mbështetje të qëndrueshme vjetore të fëmijërisë.

Në fillim

Pesha e ulët në lindje dhe kequshqyerja mund të ndikojnë negativisht në shëndetin mendor të një fëmije ndërsa ai rritet. Nivelet e larta të depresionit, ankthit, ndrojtjes dhe zhvillimit të ulët kognitiv shpesh rezultojnë nga përdorimi i drogës dhe alkoolit nga nëna ose martesat e hershme të fëmijëve. Depresioni prindëror gjatë viteve të para të zhvillimit të fëmijës është një shkak shtesë i shqetësimit emocional tek një fëmijë.

Ushqyerja, aktiviteti fizik dhe pesha trupore

Ushqyerja është elementi themelor i qëndrueshmërisë së shëndetit mendor gjatë gjithë jetës. Mungesa e ushqyerjes së duhur vepron si një faktor rreziku për zhvillimin kognitiv të fëmijës, ndërsa ushqimi adekuat shërben si faktor mbrojtës. Për të luftuar faktorin e rrezikut të ushqyerjes jo të përshtatshme, ofrohen ndërhyrje ushqimore për nënat gjatë shtatzënisë, si kalciumi, vitamina A dhe zinku për të reduktuar rrezikun e peshës së ulët të lindjes dhe kequshqyerjes.

Mungesa e aktivitetit fizik dhe rritja e kohës para ekranit tek adoleshentët është një shkak global i pengimit të zhvillimit të trurit. Një studim i adoleshentëve në Shtetet e Bashkuara të adoleshentëve të moshës 14-18 vjeç tregoi se, për çdo orë gjumë të humbur, ndryshimet e ndjenjës së trishtimit dhe të pashpresë u rritën me 38% në 42%. Ngrohtësia, dashuria dhe dashuria, zhvillimi i adoleshentëve, komunikimi me respekt, disiplina pozitive, mjedise të sigurta, sigurimi i nevojave bazë dhe shëndeti mendor i kujdestarëve dhe prindërve janë disa nga faktorët e identifikuar nga UNICEF për të forcuar zhvillimin e aftësive njohëse të fëmijëve.

Midis viteve 2005-2012, normat e recetave për ilaçet kundër depresionit për fëmijët nën 19 vjeç, vlerësohet të jenë rritur si më poshtë:

Në Danimarkë: 60.5%

Në Gjermani: 49.2%

Në Holandë: 17.6%

Në Mbretërinë e Bashkuar: 54.4%

Në Shtetet e Bashkuara: 26.1%

Këto rezultate tregojnë se qetësuesit e shëndetit mendor po bëhen lehtësisht të disponueshëm në shumë vende dhe se të rinjtë po i përdorin gjithnjë e më shumë ato. Megjithatë, çmimet e larta të këtyre barnave sjellin që shumë fëmijë të mos kenë shpesh akses në to. Për më tepër, këto barna thjesht ndihmojnë në luftimin e efekteve të shëndetit mendor, por nuk trajtojnë shkakun rrënjësor të problemeve, kështu që çështje të tilla si dhuna, varfëria dhe pabarazia që kërcënojnë shëndetin mendor të fëmijëve duhet të trajtohen.

Rast studimor: Irlanda
MindOut: Të mësuarit social dhe emocional për mirëqenien e adoleshentëve

Kur Irlanda zhvilloi Strategjinë e saj Kombëtare për Rininë në vitin 2015, shumë të rinj e identifikuan shëndetin mendor si një nga tre çështjet kryesore. MindOut është një program universal i të mësuarit social dhe emocional (SEL) i bazuar në prova dhe pjesë e Ekzekutivit të Shërbimit Shëndetësor të Irlandës. Ai ofron një mundësi për të shenjuar të rëndësishme shëndetin mendor dhe çështjet e mirëqenies së përgjithshme për të rinjtë në Irlandë. MindOut ofrohet për fëijë 15 deri në 18 vjeç në shkolla. Është përfshirë në kurrikulën e Edukimit Social, Personal dhe Shëndetësor (SPHE), pjesë e detyrueshme e kurrikulës shkollore.

MindOut i ka ndihmuar fëmijët të zhvillojnë aftësi sociale dhe emocionale, duke përfshirë vetëdijen, vetë-menaxhimin, ndërgjegjësimin social, menaxhimin e marrëdhënieve dhe vendimmarrjen e përgjegjshme.

Dhuna dhe shëndeti mendor

Dhuna është identifikuar si një nga shkaqet kryesore të shqetësimit mendor tek fëmijët. Shpesh, një ose më shumë forma të dhunës mund të bashkëjetojnë në të njëjtën familje, duke rrezikuar shëndetin mendor të fëmijës. Mbi një miliard fëmijë nga mosha 12 deri në 17 vjeç vlerësohet të jenë të ekspozuar ndaj dhunës ndërpersonale me pasoja që përfshijnë depresionin, ankthin, vetëvrasjen dhe problemet e sjelljes dhe sociale. Parandalimi i ekspozimit ndaj dhunës në fëmijëri është thelbësor për promovimin e shëndetit mendor. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) sugjeron fuqimisht që ofruesit e kujdesit shëndetësor duhet të marrin parasysh ekspozimin ndaj dhunës gjatë ekzaminimit të shëndetit të fëmijëve, veçanërisht kur përballen me kushte që mund të ndërlikohen nga keqtrajtimi.

* Summarized by Mahnoor Traiq from Risk and Protection section of  The State of the World’s Children 2021

*Translated by Xhina Cekani from Children and Mental Health

Çfarë është shëndeti mendor dhe pse duhet ta përsosim kuptimin tonë për këtë çështje?*

Çfarë është shëndeti mendor dhe pse duhet ta përsosim kuptimin tonë për këtë çështje?

Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021 Pjesa I

 

Një çështje urgjente

Për fëmijët e sotëm, sipas raportit të UNICEF-it, shëndeti i mirë mendor është një gjendje pozitive e mirëqenies. Në të vërtetë, gjendja mendore e një individi ofron lenten përmes së cilës një individ përjeton botën dhe ndikon thellësisht në përvojat e jetuara.

Në këtë kuptim, shëndeti mendor qëndron në themel të aktiviteteve të tilla si të menduarit, ndjenja, të mësuarit, të punuarit dhe lidhja me njerëzit e tjerë. Në të njëjtën mënyrë, një individ me shëndet mendor të pasigurt dhe që vuan nga një sëmundje mendore mund të mos e përjetojë jetën shëndetshëm dhe pozitivisht. Prandaj, shëndeti mendor është një e drejtë që duhet ruajtur.

Ky tekst tregon numrin shqetësues të fëmijëve dhe adoleshentëve që jetojnë me kushte të shëndetit mendor, si depresioni, ankthi dhe çrregullimet e sjelljes dhe vëmendjes në botën e sotme. Këto çrregullime do të pengojnë ndjeshëm përvojën e tyre jetësore. Kujdesi i duhur dhe e drejta për një jetë të shëndetshme janë të drejta themelore.

Megjithatë, nocioni i shëndetit mendor dhe nevoja për mbrojtjen e tij shpesh injorohet nga politikëbërësit pasi është ende i stigmatizuar dhe natyra e tij nuk kuptohet siç duhet nga të gjithë anëtarët e shoqërisë. Si rrjedhojë, politikëbërësit priren të zgjedhin heshtjen sesa një hartim gjithëpërfshirës të politikave që adresojnë sëmundjet mendore.

Ajo që është më e rëndësishme është se jeta e atyre që vuajnë nga sëmundje mendore mund të llogaritet në ditë, muaj ose vite të mundësive dhe jetëve të humbura. Kjo humbje mund të llogaritet në kapitalin njerëzor, pasi këta individë do të merrnin pjesë ne mënyre më frytdhënëse në komunitetet e tyre nëse do të kujdeseshin siç duhet. Shoqëritë duhet të njohin interesat e tyre të drejtpërdrejta në përputhje me rrethanat dhe të përmirësojnë aksesin në kujdesin e shëndetit mendor.

Çfarë është shëndeti mendor?

Ky seksion synon të përcaktojë dhe shpjegojë konceptin e shëndetit mendor. Është interesante sesi nocioni i shëndetit ka përmbledhur historikisht të kuptuarit fizik dhe ende lidhet me imazhe të aftësive fizike si ushtrimi. Termi “shëndet mendor”, nga ana tjetër, shpesh gjeneron keqkuptime të mëdha të ngjashme me “të çmendur” dhe “të paqëndrueshëm”, duke përforcuar një nocion binar të shëndetit mendor. Kështu, një person shihet ose si i qëndrueshëm ose si i “çmendur”.

Në raste të tjera, kujdesi për shëndetin mendor shpesh konsiderohet si një luks dhe jo një e drejtë. Në të vërtetë, në krahasim me shëndetin fizik që është bërë shumë i spikatur me zhvillimin e teknologjisë, shëndeti i dobët mendor rrallë vlerësohet si i tillë. Në vend të kësaj, diagnoza të tilla si “të mendosh shumë” dhe “të gjitha janë në kokën tënde” gjejnë rrugën e tyre në përgjithësime të zakonshme. Pavarësisht kësaj, “shëndeti mendor” i referohet gjendjes aktuale të shëndetit dhe jo mungesës së çrregullimit. Kuptimi pozitiv i shëndetit mendor është përcaktuar si “një gjendje dinamike e ekuilibrit të brendshëm” që përfshin aftësinë për të përdorur aftësitë sociale, emocionale dhe njohëse për të lundruar në mënyrë efikase në jetë, si dhe aftësinë për të “gëzuar jetën dhe për t’u marrë me sfidat me të cilat përballemi”.

Çrregullimi mendor përkufizohet se përfshin një sërë gjendjesh me simptoma të ndryshme. Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka përcaktuar sëmundjen mendore duke përfshirë “ankthin, depresionin, skizofreninë dhe varësinë nga alkooli dhe droga”.

Në rastin e fëmijëve dhe adoleshentëve, shëndeti dhe mirëqenia mendore burojnë drejtpërdrejt nga përfshirja intime e kujdestarëve të tyre në jetën e tyre.

 

Spektri i shëndetit mendor

Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021 Pjesa II

Seksioni vijues thekson nuancat dhe nivelet e ndryshme të shëndetit mendor dhe sëmundjeve mendore. Në të vërtetë, një çrregullim mendor dhe mirëqenia mendore mund të bashkë-jetojnë. Nga ana tjetër, një individ që nuk shfaq çrregullime të diagnostikuara mund të ketë shëndet të dobët mendor. Për këtë arsye, shikimi i shëndetit mendor si një binar me çrregullime mendore nga njëra anë dhe stabilitet mendor nga ana tjetër është një përshkrim i pasaktë i vazhdimësisë së përvojës njerëzore me shëndetin mendor.

Së pari, raporti shqyrton një mori mundësish në mungesë të çrregullimeve mendore. Janë shpikur peshoret për të matur nivelin e shëndetit mendor pozitiv ose negativ. Disa tregues janë vetë-pranimi, optimizmi, elasticiteti, marrëdhëniet pozitive me familjen dhe bashkëmoshatarët, ndjenja e qëllimit në jetë dhe ndjenjat e rritjes ose arritjeve. Korniza të tjera fokusohen në mënyrën se si njerëzit e shohin veten në jetën e tyre publike, duke përfshirë ndjenjën e tyre të pranimit shoqëror dhe integrimit në një komunitet. Është interesante se shëndeti mendor nuk është linear, i tillë që një fëmijë do të njohë nivele të ndryshme të shëndetit mendor në jetën e tij.

Së dyti, artikulli hedh dritë mbi shumëllojshmërinë e kushteve të shëndetit mendor. Çrregullimet ekzistojnë në vazhdimësi dhe, në të vërtetë, kushtet mund të jenë të menaxhueshme, progresive ose të rënda, sa që një fëmijë mund të shfaqë ndonjë prej tyre. Çrregullimet më të zakonshme në këtë spektër janë ankthi, depresioni, psikoza dhe çrregullimet e varësisë nga alkooli dhe droga. Mund të gjejmë gjithashtu spektrin bipolar, ushqimor, autizmi, abuzim me substancat, paaftësi intelektuale idiopatike, çrregullime të deficitit të vëmendjes/hiperaktivitetit (ADHD) dhe grupe të çrregullimeve të personalitetit. Terma të tillë si ‘ankth’ dhe ‘depresioni’ kanë gjetur rrugën e tyre në gjuhën e përditshme në një mënyrë që jo gjithmonë i referohen çrregullimeve të diagnostikueshme dhe që ndërhyjnë në jetë.

 

Së fundi, theksohet rëndësia e kontekstit për të kuptuar vazhdimësinë e shëndetit mendor. Në të vërtetë, të kuptuarit e gjendjes mendore të një fëmije do të thotë të kuptosh kontekstin e tyre të veçantë kulturor. Vlerat shoqërore dhe familjare, mosha dhe shtresa formojnë pritshmëritë dhe ndikojnë si në gjendjen e shëndetit mendor të individit, ashtu edhe në kuptimin e gjerë të nocionit të tij. Pritjet në lidhje me rritjen dhe përmbushjen personale evoluojnë gjatë gjithë jetës së fëmijës dhe varen nga mjedisi, komuniteti dhe bashkëmoshatarët e fëmijës. Prandaj, për të vlerësuar siç duhet shëndetin mendor, duhet të merren parasysh kontekstet kulturore, sociale dhe politike.

Shifra shqetësuese për shëndetin mendor dhe çrregullimet mendore tek fëmijët

Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021 Pjesa III

Ky seksion përdor numra për të ilustruar koston njerëzore të shëndetit të dobët mendor dhe paaftësisë. Kushtet e shëndetit mendor dhe mungesa e kujdesit të duhur janë shkaku kryesor i vdekjeve, sëmundjeve dhe paaftësisë në shumicën e vendeve, pavarësisht nga zhvillimi i tyre. Ky është veçanërisht rasti për adoleshentët më të rritur.

Tregues kryesorë:

– Rreth 86 milionë adoleshentë 15-19 vjeç dhe 80 milionë 10-14 vjeç (ose 13% e adoleshentëve në total) jetonin me një çrregullim mendor që nga viti 2019.

– Djemtë adoleshentë kanë më shumë gjasa të përjetojnë çrregullime, pavarësisht nga grupmosha. Megjithatë, vajzat kishin më shumë gjasa të përjetonin shqetësime psikologjike, mungesë kënaqësie nga jeta ose një ndjenjë lulëzimi dhe lumturie (40) në vitin 2021.

– Amerika e Veriut, Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut, e ndjekur nga Evropa Perëndimore, shfaqin përqindjet më të larta të çrregullimeve mendore (18.6% për djemtë dhe 16.3% për vajzat; 17.3% për djemtë dhe 16.8% për vajzat; 17% për djemtë, dhe 16.1% për vajzat, përkatësisht). Modeli është i njëjtë brenda dy grupmoshave të adoleshentëve.

– Në nivel global, çrregullimet e ankthit dhe depresionit janë çrregullimet më të zakonshme për adoleshentët e moshës 10-19 vjeç (56.3% për vajzat dhe 31.4% për djemtë). [Figura 1.3, f. 37]

– Rreth 45,800 adoleshentë në vit i marrin jetën vetes. Kjo është e barabartë me një në çdo njëmbëdhjetë minuta, dhe rreziku rritet me moshën.

– Vetëvrasja është shkaku i pestë më i përhapur për adoleshentët 10-19 vjeç dhe i katërti për moshat 15-19 vjeç. [Figura 1.4, f. 38]

– Vetëvrasja është përgjegjëse për vdekjen e 5 nga 100 000 vajza në vit dhe 6 në rastin e djemve. [Figura 1.4]

– Në Evropën Lindore dhe Azinë Qendrore, vetëvrasja është shkaku numër një i vdekjeve për adoleshentët e moshës 15-19 vjeç. Është shkaku i dytë më i përhapur në Amerikën e Veriut, Evropën Perëndimore dhe Azinë Jugore.

Masat paraprake për leximin e të dhënave

Në këtë seksion, raporti thekson rreziqet e interpretimit të të dhënave si e vërteta përfundimtare. Në të vërtetë, vetëvrasja historikisht është nën-raportuar deri në atë pikë sa statistikat konsiderohen të jenë të cilësisë së dobët. Për më tepër, stigma rreth vetëvrasjes, e shoqëruar me kriminalizimin e saj në vende të caktuara, ndikon kryesisht në disponueshmërinë e të dhënave. Shpesh, shkaku i vdekjes regjistrohet si një “shkak i panjohur”.  Ky është veçanërisht rasti me vetëvrasjet e fëmijëve, pasi familjet nuk e raportojnë vdekjen si vetëvrasje për të minimizuar stigmën sociale.

Nën-raportimi, përveç kësaj, gjendet në çështjet e shëndetit mendor pasi, në shumicën e vendeve, të dhënat nuk mblidhen dhe as përdoren për të zhvilluar politikat e duhura. Për më tepër, në vendet ku mblidhet informacioni, përdoret një sërë metodash, duke e bërë krahasimin sfidues.

 

Saktësia e të dhënave është hapi i parë për të kuptuar peshën e problemit dhe për të hartuar përgjigjen e nevojshme ndaj tij. Për të gjeneruar këto të dhëna, investimi duhet të rritet. Megjithatë, investimi në kërkime mbetet i ngecur në rreth 3.7 miliardë dollarë në vit, që është e barabartë me 0.50 dollarë (USD) për person në vit. Vetëm 33% e buxhetit shpenzohet për kërkime për shëndetin mendor dhe të rinjtë. Veçanërisht, vetëm 2.4% e këtij financimi kërkimor shpenzohet në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, në të cilat jeton 84% e popullsisë botërore. Megjithatë, kostoja e trajtimit të shëndetit mendor parashikohej të arrinte në 6 trilion dollarë deri në vitin 2020, duke ruajtur rrjedhimisht hendekun midis asaj që nevojitet dhe asaj që bëhet.

 

Stigma si pengesa kryesore për kërkimin dhe politikat e shëndetit mendor dhe kostot dërrmuese që ajo siguron

Gjendja e Fëmijëve në Botë 2021 Pjesa IV

Edhe pse vitet e fundit janë shënuar rritje e ndërgjegjësimit për shëndetin mendor dhe sëmundjet mendore, stigma që rrethon atë është ende e përhapur. Konkretisht, stigma pengon zbatimin e sistemeve më të mira mbështetëse për të rinjtë. Në fakt, të rinjtë kanë pohuar se të folurit për gjendjet mendore është shpesh më e vështire sesa vetë gjendja. Shpesh, ata nuk kërkojnë ndihmë nga frika. Kjo stigmë është ngulitur thellë në kulturë sepse, që nga mosha gjashtë vjeç, fëmijët i lidhin kushtet mendore me fjalë të tilla si “i çmendur”. Kjo dukuri theksohet më shumë tek djemtë, pasi normat shoqërore për gjininë mashkullore e konsiderojnë cenueshmërinë si “joburrërore”. Djemtë në këtë aspekt janë më të ndjeshëm ndaj stigmatizimit dhe stigmatizimit në këmbim.

Rreziqet individuale dhe strukturore të stigmës

Stigma mund të ketë një ndikim si në nivel individual ashtu edhe në atë kolektiv. Në shkallën individuale, një fëmijë mund të brendësojë ndjenjat e fajit, turpit ose vetëvlerësimit të ulët. Stigma ndikon në veprimet, emocionet dhe strategjitë e sjelljes së fëmijëve, si dhe në ndjenjën e identitetit. Kryesisht, stigma e pengon individin të marrë ndihmë dhe t’u zbulojë të afërmve dhe miqve kushtet e tij. Stigma ndikon në shëndetin mendor në të dy skajet; mund të shkaktojë një çrregullim mendor apo të përkeqësojë një ekzistues. Ajo ka natyrë strukturore, e ngulitur në legjislacion përmes mungesës së hulumtimit, shumave buxhetore dhe mbulimit mjekësor për trajtime. Një shembull i kësaj mund të shihet në Francë, ku psikologët nuk marrin rimbursime nga Sigurimet Shoqërore. Për më tepër, stigma mund të çojë në mungesë të përgjigjjes institucionale ndaj çështjeve të shëndetit mendor.

 

Kostot e mosveprimit

Padija institucionale për çështjet e shëndetit mendor ka një kosto njerëzore dhe financiare, e cila është llogaritur duke llogaritur vlerën që fëmijët dhe adoleshentët e moshës 0-19 vjeç do të kontribuonin në ekonomitë e tyre nëse nuk do të vuanin nga kushtet e shëndetit mendor. Këto llogaritje bazohen në vitet e jetës së humbur për shkak të paaftësisë dhe vdekjes. McDaid dhe Evans-Lacko llogaritën se humbja vjetore në kapitalin njerëzor për shkak të kushteve të shëndetit mendor arrin në 340.2 miliardë dollarë. Ky numër merr parasysh barrën financiare që këto kushte mbajnë në sistemet e edukimit shëndetësor dhe të drejtësisë penale, që do të thotë se është thjesht një paraqitje e vogël e kostos aktuale.

Kthimi nga investimet

Investimi në shëndetin mendor rezulton në kthime pozitive. Për shembull, kompanitë që investojnë në mirëqenien e punonjësve të tyre do të marrin një kthim prej 5 dollarësh për çdo 1 dollarë të investuar. Ky kthim llogaritet në përmirësim financiar, por ka edhe një kthim në lumturi dhe produktivitet. Në mënyrë të ngjashme, programet shkollore për mirëqenien mendore për fëmijët dhe adoleshentët ofrojnë një kthim prej 21,5 dollarë për çdo 1 dollarë të investuar gjatë një periudhe 80 vjeçare. Kthimi më i rëndësishëm nga investimi ishte në vendet me të ardhura të ulëta të mesme, me një kthim prej 88,7 dollarë për çdo dollar të investuar. Vendet me të ardhura më të ulëta shfaqin një pjesë më të madhe të popullsisë së fëmijëve dhe adoleshentëve. Ky rezultat jep një arsyetim të mëtejshëm për investimin në shëndetin mendor në rastin e tyre.

 

* Summarized by Maya Shaw from Mental Health section of  The State of the World’s Children 2021

*Translated by Xhina Cekani from [What is mental health, and why should we refine our understanding of the issue?*]

 

1. ‘The State of the World’s Children 2021’ https://www.unicef.org/reports/state-worlds-children-2021
2. United Nations Children’s Fund Regional Office for Europe and Central Asia, All Children Returning to School and Learning: Considerations for monitoring access and learning participation during and beyond the COVID-19 pandemic, UNICEF Europe and Central Asia, Geneva, 2020; United Nations Children’s Fund Brazil, Cenário da exclusão escolar no Brasil: Um alerta sobre os impactos da pandemia da COVID-19 na Educação, UNICEF Brazil, Brasília, April 2021; United Nations Children’s Fund, COVID-19: A threat to progress against child marriage, UNICEF, New York, 2021; International Labour Organization and United Nations Children’s Fund, COVID-19 and Child Labour: A time of crisis, a time to act, ILO and UNICEF, New York, 2020; Azevedo, Joao Pedro, et al., ‘Learning Losses due to COVID19 Could Add Up to $10 Trillion’, World Bank Blogs, 10 September 2020, https://blogs.worldbank.org/education/learning- losses-due-covid19-could-add-10-trillion .
World Health Organization, updates for the 2020 World Mental Health Atlas, forthcoming.
3. World Health Organization, Mental Health Action Plan 2013–2020, WHO, Geneva, 2013, p. 38.
4. WHO, Social Determinants of Mental Health, p. 13.
5. Barry, ‘Addressing the Determinants of Positive Mental Health’.
6. World Health Organization, WHO Methods and Data Sources for Global Burden of Disease Estimates 2000–2019, WHO, Geneva, December 2020, p. 25.
7. Kaushik, Anya, et al., ‘The Stigma of Mental Illness in Children and Adolescents: A systematic review’, Psychiatry Research, vol. 243, 2016, pp. 469–294.
8. Ibid, 8.
9. RTI International, ‘The Return on Investment for School- Based Prevention of Mental Health Disorders’, background paper for The State of the World’s Children 2021, United Nations Children’s Fund, May 2021.
10. United Nations Department of Economic and Social Affairs Population Dynamics, ‘World Population Prospects 2019: Data query’, https://population.un.org/wpp/DataQuery/.