Talk with Dr Ismail M. Sezgin on Fethullah Gülen and Hizmet Movement

After the 2016 failed coup attack in Turkey, the Turkish government accused Fethullah Gülen and Gülen’s “Hizmet” movement as the masterminds of the failed coup attack. Then, many teachers, professors, government officials, prosecutors, army members, police officers and human rights activists were detained, persecuted, and oppressed for their alleged link to the Hizmet movement. But what is the Hizmet Movement? Who is Fethullah Gülen? In addition, why is the current Turkish regime accusing Gülen of plotting the failed coup attack in 2016?

Broken Chalk is a non-profit organisation that fights against all types of discrimination, particularly human rights violations in education. As a fast-growing organisation, Broken Chalk strives to remove existing barriers in the educational sphere worldwide, collaborating with communities and organisations that share a similar mission and becoming a leading organisation that sustainably addresses human rights violations.

As part of Broken Chalk’s mission to defend human rights in the field of education, the “Broken Chalk Talks” program, launched on Monday, is a mini-seminar series for a 3-week period, whereby Dr Ismail M. Sezgin gives a lecture. As the Executive Director and Co-Founder of the Center for Hizmet Studies and research assistant at Regent’s Park College, his purposes with this initiative are to educate people about Fethullah Gülen – a Turkish Islamic scholar who self-exiled in the USA since 1999 -, about Hizmet Movement, and on the oppression of Hizmet Movement members, for many of them have been detained and stripped away from their jobs and positions.

In the first week of the seminar, Dr Ismail briefly introduced Fethullah Gülen’s life and activism since an early age, the atmosphere in Turkey during the 1990s, and how he was forced to emigrate to the United States to protect himself from his potential assassination. Dr Ismail provided a brief history of the Hizmet movement and its activism and dedication to human rights and charity works to improve marginalised people’s education, health, and living conditions. For the next two weeks, the seminar will discuss the Hizmet Movement and the ‘AKP’ – the current ruling party in Turkey and explain the reason for the AKP’s accusations towards Gulen and the Hizmet Movement on the grounds of ‘terrorism’. He will additionally dive into the reason for the Hizmet Movement’s support for AKP and Erdogan from 2002 until 2013, why the Hizmet movement stopped supporting the AKP, as well as the persecution of the Hizmet Movement in Turkey after the failed coup attack in 2016.

Innocent Turkish Teachers Deported from Liberia

On the 20th of April, 2022 about 10 Turkish teachers and their families were deported from Liberia by the local government. The Turkish officials were administrators at Light International School System (LISS) located in Monrovia, Liberia.According to frontpageAfrica the names of some of the staff deported are as follows;the principal and general manager, Roman Mamedov, head of primary section, Mrs. Mamedov; English teacher and accountant, Elvin Rahimov; Mrs. Rahimov; Moral Education Teacher and Vice President for Administration Mehmet Simsek; Mrs. Ramazan. Ceray, Esma, a little girl in 6th grade and Enest, a boy in pre-primary section. It is reported that on wednesday, 20th of April, state security rounded up the schools Turkish staff and their families and deported them the same day.

 

According to sources, the deportation happens to be a request from the president of Turkey, Recep Tayyip Erdoğan(“Erdogan’s Long Arm Reached Liberia: Turkish Teachers Deported – Politurco.com”, 2022).  There has been no comments regarding this matter from both the government of Turkey as well as the government of Liberia. Following a meeting that was held at  Turkish Light International School by parents and other officials to share this saddening news. The parents were simply told that the school’s Turkish administrators had been deported without any reasonable explanation(Writer, 2022). This saddening incident has affected students, local staff as well as parents in connection to Light international school as well as those from other international schools in the country. Although sources have not provided much regarding this matter, nonetheless it breaches human rights of these families as well as limiting the student under their management, the quality of education provided by the Turkish officials in Liberia.

 

The fourth United Nations Sustainable Development Goal, states that “ensure inclusive and equitable quality education and promote lifelong learning opportunities for all”(“Goal 4: Quality education”, 2022). The Turkish families who were deported from Liberia, supported this goal and were committed to making this a reality. The school that was under management of the deported family, Light International school brought a different perspective to the education system in Liberia with its high education quality, various programs such as science fairs, cultural festivals, mathematics Olympiads and abroad trips.

 

Despite all this beauty, the government of Liberia and the government of Turkey has not yet responded or taken action towards this incident to stand with the affected families.

 

Written by Ntchindi Chilongozi Theu

 

Bibliography

 

1.Erdogan’s Long Arm Reached Liberia: Turkish Teachers Deported – Politurco.com. (2022). Retrieved 27 April 2022, from https://politurco.com/erdogans-long-arm-reached-liberia-turkish-teachers-deported.html

 

2. Writer, S. (2022). ‘It is so sad for Liberia’ – Ali Kaya decries deportation of Light Int’l School’s Turkish Officials – Heritage Newspaper Liberia. Retrieved 29 April 2022, from https://www.heritagenewslib.com/index.php/component/k2/item/3624-it-is-so-sad-for-liberia-ali-kaya-decries-deportation-of-light-int-l-school-s-turkish-officials

 

3. Goal 4: Quality education. (2022). Retrieved 29 April 2022, from https://www1.undp.org/content/oslo-governance-centre/en/home/sustainable-development-goals/goal-4-quality-education.html?utm_source=EN&utm_medium=GSR&utm_content=US_UNDP_PaidSearch_Brand_English&utm_campaign=CENTRAL&c_src=CENTRAL&c_src2=GSR&gclid=Cj0KCQjwma6TBhDIARIsAOKuANw9AjpTJe5dKGsib3cfL9MvujUxTay2IWDNG6pfDdipG4q5D13PcIMaAq7SEALw_wcB

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, viziton Shqipërinë Vëllazëri apo instrument strategjik?

Më 17 janar 2022, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan vizitoi Shqipërinë me një axhendë që përfshinte përurimin e punimeve infrastrukturore, konkretisht kompleksin e banesave të ndërtuara në Laç me fondet e qeverisë turke, për strehimin e familjeve të prekura nga tërmeti i vitit 2019, që goditi Shqipërinë, duke rezultuar në 51 të vdekur, mbi 1000 të plagosur dhe 17.000 të tjerë të zhvendosur. Punimet e financuara nga Turqia përfshinin restaurimin e 2 shkollave dhe një shesh që në shenjë mirënjohjeje u emërua “Recep Tayyip Erdogan”.

Titulli “Qytetar Nderi” iu dha presidentit të Turqisë.

 

Gjithashtu, Presidenti turk përuroi Xhaminë e Ethem Beut në qendër të Tiranës, e cila është një monument i vlefshëm dhe unik i periudhës osmane në Shqipëri, i cili u restaurua nga TIKA (Agjencia Turke e Bashkëpunimit dhe Koordinimit).

 

Axhenda përfshinte forcimin e lidhjeve dypalëshe, i cili u finalizua me nënshkrimin e shtatë marrëveshjeve të bashkëpunimit. Gjatë takimit, presidenti turk Erdogan dhe kryeministri Edi Rama vlerësuan bashkëpunimin e ngushtë mes dy vendeve, veçanërisht në fushën e ekonomisë, kulturës, zbatimit të ligjit etj. Sipas raportit të fundit për Tregtinë e Jashtme në Shqipëri, Turqia renditet e dyta pas Italisë përsa i përket të vlerës së shkëmbimeve, duke e bërë kështu Turqinë një partner të rëndësishëm strategjik.

Vlen të theksohet se takimi u diskutua në aspektin e “vëllazërisë mes vendeve”. “Ajo që dua të theksoj është parim-besimi se shenja e vëllazërisë nuk duhet të vijë kur thirret, por të vijë kur vëllai është në nevojë. Prandaj ne do të vazhdojmë t’ju qëndrojmë pranë”, ka thënë presidenti Erdogan.

 

Por a vjen kjo vëllazëri pa kushte?

 

Nëse shohim vazhdimin e takimit dhe fjalët e vetë Presidentit: “Dëmton thellësisht kombin tonë që FETO mund të veprojë ende në… Shqipëri. Në periudhën e ardhshme, pritshmëria jonë më e sinqertë është që të bëhen hapa më konkretë, këmbëngulës dhe të shpejtë. marrë kundër strukturave të FETO-s në Shqipëri”. Mund të themi se vëllazëria vjen me kërkesë, nëse jo me kusht.

 

“FETO” është e ashtuquajtura organizata e mbështetësve të predikuesit turk në mërgim Fethullah Gylen që Erdogan dhe qeveria e tij e akuzuan si organizatë terroriste, si dhe për orkestrimin e puçit të dështuar të vitit 2016 që vrau mbi 270 njerëz. “Lëndon kombin tonë që la dëshmorë fëmijët e tij që FETO mund të gjejë ende fusha aktiviteti në Shqipërinë mike dhe motër”, tha Erdogan.

Fillimet e investimeve të Gylenit nisën në Shqipëri në vitin 1992 me hapjen e kolegjit Mehmet Akif për djem dhe tani ai kontrollon shkollat tradicionale islame në Shqipëri, të njohura si medrese dhe kolegje turke, si dhe operon në organizata të tjera të ndryshme.

 

taken from: https://www.facebook.com/MACGraduates

Organizata ka një ndikim të rëndësishëm në Ballkan. Sipas të dhënave të publikuara nga agjencia turke e lajmeve Anadolu, ajo operon në rreth 40 shkolla, duke përfshirë 15 shkolla në Bosnje dhe Hercegovinë, 12 në Shqipëri, 7 në Maqedoni, 5 në Kosovë dhe një në Serbi.

 

Presioni i qeverisë turke ndaj vendeve të Ballkanit në këtë drejtim filloi në vitin 2016. Qeveria shqiptare ndaloi shkollat në pronësi turke të përdorin flamurin e Turqisë dhe simbole të tjera. Që atëherë, Shqipëria ka refuzuar zyrtarisht të veprojë me autoritetet turke për duart e shumicës së anëtarëve të lëvizjes Gylen.

 

Për më tepër, që nga viti 2016, Shqipëria nuk ka lejuar marrjen e institucioneve arsimore të lidhura me Gylen nga fondacioni shtetëror turk Maarif, por qeveria shqiptare i dha leje Fondacionit Maarif për të hapur shkollat e tyre.

 

Për kushtin e vendosur më 17 janar, kreu i qeverisë shqiptare tha se Shqipëria nuk i detyrohet asgjë Erdoganit apo Turqisë, ashtu siç as Turqia dhe as Erdogan nuk i kanë borxh Shqipërisë. “Nuk ka borxhe mes miqsh dhe vëllezërish”, tha Rama, duke iu përgjigjur sërish me refuzim kërkesës së Erdogan kundër Lëvizjes Gylen.

 

Ky takim u diskutua gjerësisht në mediat vendase dhe të huaja. Shtypi vendas komentoi se konferenca përkoi me 554-vjetorin e heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti (Skënderbeu), simboli i rezistencës shqiptare ndaj pushtimit të Perandorisë Osmane në trevat shqiptare dhe më gjerë në të gjithë Ballkanin. Përmes një shkrimi të gjatë të postuar në rrjetet sociale, kryeministri Edi Rama ka reaguar duke renditur disa pika që sipas tij tregojnë se nuk ka asnjë lidhje mes dy ngjarjeve.

 

Opinionistët dhe analistët e politikës në Shqipëri e panë këtë takim jo si një vëllazëri, por si një “vasal”. Sipas tyre, vëllazëria e tij e shprehur e bën Shqipërinë më pak të orientuar drejt Perëndimit, vlera të cilat Shqipëria i ka përqafuar. Kjo u komentua edhe në mediat greke, ku më herët Penta Postagma kishte parë qëllimin e vizitës për të lejuar Erdoganin të bashkonte Shqipërinë e Madhe, të cilën, sipas shkrimit, e shihte si një provincë të Perandorisë së Madhe.

 

Si përfundim, mund të themi se përfshirja e Turqisë në Shqipëri dhe në Ballkan, në përgjithësi, është pjesë e strategjisë së saj më të gjerë: ajo kërkon të përmirësojë imazhin e saj si një partner i ndershëm përmes ndihmës ekonomike dhe humanitare në Ballkan dhe të heqë vëmendjen nga BE. Si një objektiv afatmesëm, Turqia synon të rrisë ndikimin e saj në Evropë, duke forcuar dorën dhe praninë e saj përmes debateve të vazhdueshme me BE-në.

 

By Xhina Cekani,  President of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, visits Albania: Brotherhood or Strategic Instrument?

 

 

Turkish leader Erdogan visits Albania to boost ties – ABC News (go.com)

Turkey’s Erdogan in Albania to boost bilateral ties | The Independent

Erdogan Opens Apartment Complex in Albania for Quake Victims | Balkan Insight

What Did Erdoğan Do In Albania? — Greek City Times

Turkish President Recep Erdogan visits Albania | Foreign Brief

Vizita e Erdogan, Nesho: Rama sillet si vasal, Shq – Syri | Lajmi i fundit

Vizita e Erdogan në Shqipëri, si u komentua në mediat greke – Opinion.al

Turkish President Recep Erdogan visits Albania | Foreign Brief

Rama i përgjigjet ultimatumit të Erdoganit për sulm ndaj Lëvizjes Gulen – Gazeta Express